Vo veku 91 rokov zomrela v Bratislave výtvarníčka a karikaturistka Božena Hajdučíková-Plocháňová, ktorá ilustrovala knihy o Osmijankovi, Danke a Janke či Opice z našej police. Správu o jej úmrtí médiám potvrdila výtvarníčkina dcéra.
Rodáčka z pražských Vinohradov bola jednou z prvých žien, ktoré sa venovali kreslenému humoru. Jej ilustrácie poznajú celé generácie slovenských detí.
Do Bratislavy sa presťahovala so svojím prvým manželom, slovenským výtvarníkom Antonom Hajdučíkom. Od roku 1952 potom obaja pracovali pre obľúbený humoristický časopis Roháč. Kreslila napríklad komiks Bill a Mary.
Známou sa stala najmä vďaka ilustráciám detských kníh a učebníc. Spolupracovala so slovenskými spisovateľkami Máriou Ďuríčkovou, Elenou Čepčekovou, Kristou Bendovou či Hanou Ponickou. Jej kresby sa vyznačovali hravosťou i humorom a dokázali tak osloviť detského, ale aj dospelého čitateľa.
„Najlepšie sa mi robili Opice z našej police, to ma fantasticky bavilo. Bol to skvelý text Kristy Bendovej, ktorej moje kresby vyhovovali. Bývala neďaleko na Mýtnej a často sme sa navštevovali,“ vyjadrila sa ilustrátorka v roku 2010 pre časopis Život.
Okrem ikonickej detskej knihy Opice z našej police (1966) ilustrovala napríklad tituly Kristy Bendovej Bola raz jedna trieda (1956), Osmijanko rozpráva… (1967) či Osmijanko sa vracia (2010).
Ilustrovala tiež knihy Cibuľkove dobrodružstvá (1959) od Gianniho Rodariho, Hrdinský zápisník (1960) Kláry Jarunkovej, Danka a Janka (1961) Márie Ďuríčkovej, O Štoplíkovi (1961) Hany Ponickej, Meduška (1970) Eleny Čepčekovej či Slávnosť u Pipi Dlhej Pančuchy (1985) od Astrid Lindgrenovej.
Božena Plocháňová kreslila aj seriály pre deti v časopisoch Včielka, Zornička a Fifík.
Za knihu Cibuľkove dobrodružstvá získala v roku 1968 Cenu vydavateľstva Mladé letá. V roku 2009 jej udelili ocenenie Zlatá rybka 2008 za knihu Danka a Janka a v roku 2010 získal jej Osmijanko sa vracia titul Najkrajšia detská kniha leta.
— TA3 a Addmedia News
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vplyvná lobbingová organizácia žiada stiahnuť z predaja ideologické detské leporelo
- Slovenská pošta vydala známku s podobizňou grafika a ilustrátora Jozefa Baláža
- Slovenské vydanie románu Uličky pamäti je nominované na brazílske ocenenie Jabuti
- Tohtoročnú prestížnu britskú Bookerovu cenu získal írsky spisovateľ Paul Lynch
- Izraelské obranné sily prepustili zadržaného palestínskeho básnika Mosaba Abu Toha
- Na knižnom veľtrhu v mexickej Guadalajare sa predstavia aj dve slovenské autorky
- Rožňavské audioknižné vydavateľstvo vydá tri ikonické diela slovenského naturizmu
- Novou prezidentkou slovenského PEN klubu sa stala literárna vedkyňa Mária Bátorová
- Zostavovatelia Cambridgeského slovníka vyhlásili slovo roka, je ním halucinácia
- Spisovateľ Salman Rushdie si v New Yorku prevzal cenu Nadácie Knižnice Václava Havla
- Divadelnou inscenáciou sezóny sa stala slovenská veselohra zo začiatku 19. storočia
- Trnavský literárny festival Ypsalon láka na zaujímavý program aj zahraničné mená
