Vo veku 91 rokov zomrel čilský spisovateľ, novinár a diplomat Jorge Edwards Valdés, držiteľ prestížnej Cervantesovej ceny, ktorý bol známy najmä vďaka románu Persona non grata (1973), v ktorom opisuje svoje rozčarovanie z kubánskej revolúcie. O jeho smrti informovala tlačová agentúra AFP.
„Opustil nás výnimočný spisovateľ, odvážny esejista a novinár, ktorý držal prst na pulze doby,“ napísal na Twitteri Cervantesov inštitút.
Hoy ha muerto el escritor 🇨🇱 Jorge Edwards. Nos deja un novelista excepcional, un ensayista valiente y un periodista al tanto de todas las capas de la actualidad. Echaremos de menos su vitalidad y su altura moral.
Dejó un legado en la #CajadelasLetras que se desvelará en 2035. pic.twitter.com/HWSKGhtsFH— Instituto Cervantes (@InstCervantes) March 17, 2023
Jorge Edwards sa narodil v Santiagu v roku 1931. Študoval právo na univerzite v Čile a potom absolvoval postgraduálne štúdium na Princetonskej univerzite v Spojených štátoch. V roku 1957 začal svoju diplomatickú kariéru.
V roku 1971 znovuotvoril čilské veľvyslanectvo v Havane ako zástupca socialistickej vlády Salvadora Allendeho, ktorá ako jedna z prvých krajín v regióne nadviazala diplomatické vzťahy s režimom Fidela Castra. Po troch mesiacoch ho však Castro vyhlásil za „nežiaducu osobu“ a hlavné mesto Kuby musel opustiť.
Po vojenskom prevrate v Čile v roku 1973,, ktorý Allendeho zvrhol, Edwards ukončil diplomatické služby a presťahoval sa do Barcelony, kde sa stretol s juhoamerickými literárnymi velikánmi Gabrielom Garcíom Márquezom a Mariom Vargasom Llosom.
Napriek nútenej emigrácii pred vojenskej chuntou však Jorge Edwards zastával názor, že Augusto Pinochet bol k puču donútený a ku krutostiam a extrémom ho priviedlo presvedčenie, že cesta späť je nemožná.
Do diplomacie sa vrátil až v roku 1994, keď ho vymenovali za čilského veľvyslanca pri UNESCO v Paríži. V roku 1999 si čilský spisovateľ prevzal Cervantesovu cenu za celoživotné literárne dielo napísané v španielskom jazyku.
Svoj posledný diplomatický post zastaval Jorge Edwards znovu v Paríži v rokoch 2010 až 2014, počas vlády konzervatívneho čilského prezidenta Sebastiána Piňeru.
— El Pais

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vplyvná lobbingová organizácia žiada stiahnuť z predaja ideologické detské leporelo
- Slovenská pošta vydala známku s podobizňou grafika a ilustrátora Jozefa Baláža
- Slovenské vydanie románu Uličky pamäti je nominované na brazílske ocenenie Jabuti
- Tohtoročnú prestížnu britskú Bookerovu cenu získal írsky spisovateľ Paul Lynch
- Izraelské obranné sily prepustili zadržaného palestínskeho básnika Mosaba Abu Toha
- Na knižnom veľtrhu v mexickej Guadalajare sa predstavia aj dve slovenské autorky
- Rožňavské audioknižné vydavateľstvo vydá tri ikonické diela slovenského naturizmu
- Novou prezidentkou slovenského PEN klubu sa stala literárna vedkyňa Mária Bátorová
- Zostavovatelia Cambridgeského slovníka vyhlásili slovo roka, je ním halucinácia
- Spisovateľ Salman Rushdie si v New Yorku prevzal cenu Nadácie Knižnice Václava Havla
- Divadelnou inscenáciou sezóny sa stala slovenská veselohra zo začiatku 19. storočia
- Trnavský literárny festival Ypsalon láka na zaujímavý program aj zahraničné mená
