Vo veku 82 rokov zomrel český scenárista a filmový režisér slovenského pôvodu Dušan Klein, autor desiatok úspešných detektívok, komédií a filmových literárnych adaptácií. České média o jeho smrti informoval syn David s tým, že posledná rozlúčka s filmovým tvorcom sa uskutoční len v rodinnom kruhu.
Počas druhej svetovej vojny bol Dušan Klein, vlastným menom Július, ako židovský chlapec spolu so svojou matkou a bratmi internovaný v terezínskom ghette.
Ve věku 82 let zemřel v neděli filmový režisér Dušan Klein. Byl podepsaný pod desítkami filmů a televizních seriálů mnoha žánrů – od detektivky, přes komedie až k pohádkám. Asi nejznámější je jeho šestidílná série filmů o básnících. https://t.co/d68CRFc1xq
— iROZHLAS.cz (@iROZHLAScz) January 10, 2022
So svojimi staršími súrodencami sa pred odvlečením do tábora ukrýval pod menom Dušan Ružiak v bratislavskom kláštornom sirotinci. Krstné meno chlapca, ktoré mu „prepožičalo identitu“ si potom ponechal. Katolíckeho kňaza, ktorý deti prichýlil nacisti popravili.
Dušan Klein pri filme začínal už ako detský herec (Můj přítel Fabián, 1953) a počas štúdia na pražskej FAMU pracoval ako asistent réžie v barrandovských filmových ateliéroch.
Po skončení školy a krátkej emigrácii v roku 1968 sa vo svojej tvorbe zameral na detektívny žáner. „Když jsme pak v tom Německu opravdu už byli, najednou se mi nějak vrátily zážitky z války, bylo těch Němců na mě zkrátka moc. Vrátili jsme se domů a já se detektivkami vyhnul společenským tématům,“ vysveľoval svoj návrat do totalitného Československa.
Okrem detektívok a komédií nakrútil aj niekoľko filmových adaptácií, ako napríklad v roku 1988 podľa románu Ladislava Pecháčka Dobří holubi se vracejí (1985) trpkú rovnomennú satirickú snímku z protialkoholickej liečebne s Milanom Kňažkom v hlavnej úlohe či voľné spracovanie poviedok Bohumila Hrabala Bambini di Praga 1947 (1978) pod názvom Andělské oči v roku 1994.
Za divácky najúspešnejšie dielo Dušana Kleina v Česku považujú jeho šesťdielnu filmovú sériu „o básnikoch prichádzajúcich o ilúzie“ (1982-2016).
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Tohtoročnú Medzinárodnú Bookerovu cenu získala indická autorka Gítáňdžali Šríová
- Lavrovova hovorkyňa tvrdí, že Orwell v románe 1984 nepísal o Rusku, ale o Západe
- Vo veku 85 rokov zomrel slovenský spisovateľ a prekladateľ Jozef Kot
- V Bielorusku zakázali predaj ikonického antiutopického románu Georga Orwella 1984
- V Novej Cvernovke sa začal deviaty ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK
- Cenu Dominika Tatarku za rok 2021 získal slovenský básnik Erik Jakub Groch
- Pulitzerovu cenu za beletriu získal Joshua Cohen za titul o rodine Netanjahuovcov
- Čítačky Kindle by mali čoskoro podporovať ePub, skončia však so staršími formátmi
- Tohtoročný Bratislavský knižný festival BRaK prichádza s heslom Nebáť sa nerásť
- Na Novom Zélande našli Bibliu z roku 1631, ktorá v desatore nabáda k cudzoložstvu
- V tohtoročnej súťaži Esej Jána Johanidesa uspeli študenti bratislavských gymnázií
- Na obrazovky verejnoprávnej televízie prichádza štvrtá séria Príbehu služobníčky
