Slovenská národná knižnica ukladá digitálne duplikáty vzácnych tlačí a rukopisov na špeciálny filmový pás, takto archivuje napríklad Hlohovské hlaholské listy z konca 13. storočia, ktoré sú považované za najstaršie známe texty v hlaholike nájdené na území Slovenska.
Medzi ďalšie dáta patria Bratislavský antifonár, zapísaný v programe UNESCO, či stenografické poznámky známe ako tajné písmo Martina Kukučína.
Filmový nosič je najbezpečnejším archivačným médiom. Technológia nórskej spoločnosti Piql dosahuje životnosť viac ako 500 rokov. Nasnímané údaje sa dajú uskladniť aj v Arktickom archíve na Špicbergoch.
„Keďže dnes presne nevieme, akým smerom sa budú technológie a písmo vyvíjať o dvesto — tristo rokov, mať uchované to svoje naj na rôznych druhoch nosičov je výhodou a zvyšuje to šance našich potomkov na prečítanie a rozlúštenie dnešných textov,“ uviedla hovorkyňa knižnice Katarína Štefanides Mažáriová.
Knižnica takto uložila aj Bibliu Martina Luthera zo 16.storočia, Münsterovú Cosmographiae Universa, slovaciká Bardejovský katechizmus a Postillu Leonarda Stöckela, ktoré prispeli k formovaniu luteranizmu na východnom Slovensku, a aj niekoľko najvýznamnejších tlačí zo 16. storočia, dokumentujúcich rôzne oblasti vtedajšieho života.
„Verím, že 21. storočie nebude vďaka tejto technológii popisované v učebniciach dejepisu ako doba digitálneho temna kvôli nedostatku informácií, ktoré sa z neho zachovajú,“ hovorí Ladislav Hodinka zo spoločnosti Piql Slovakia.
Film ako fotosenzitívny materiál sa vyznačuje dlhou životnosťou aj odolnosťou a je v súčasnosti považovaný za najvhodnejší archivačný materiál. Dajú sa naň ukladať klasické snímky aj zdigitalizované materiály. Systém Piql využíva špecifické kódovanie, ktoré funguje podobne ako bežne známe QR kódy.
— SNK a Piql Slovakia
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Amerika má od inaugurácie prezidenta Bidena novú hviezdu, poetku Amandu Gormanovú
- V Poľsku vyjde komentované vydanie knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf
- Slovenská národná knižnica sprístupnila Bibliotheku Uhro-Slowenskú Michala Ressetku
- Český mediálny priestor ovládla romanticko-biedermeierovská autorka Božena Němcová
- Knihy vydané v roku 1925 sa stali v Spojených štátoch autorsky voľnými dielami
- Českú proticovidovú vakcinačnú kampaň sprevádzajú verše básnika Jiřího Wolkra
- Čítačky elektronických kníh Kindle sú v amerických obchodoch vypredané
- Redakcia Literárnych novín praje všetkým čitateľom pokojné a radostné Vianoce
- Vo veku 90 rokov zomrel hudobný skladateľ, teoretik a publicista Roman Berger
- Vo veku 83 rokov zomrel ruský spisovateľ a scenárista Alexander Kurljandskij
- Americký časopis zaradil debutový román Ivany Dobrakovovej medzi 75 prekladov roka
- Vo veku 89 rokov zomrel britský spisovateľ špionážnych románov John le Carré
