Moskovské nezávislé vydavateľstvo Popcorn Books čelí obvineniu pre citáciu ruskej ústavy na obálkach svojich kníh. Uvedený 29. článok ústavy zakazuje cenzúru v krajine a zaručuje slobodu prejavu. Polícia prípad otvorila po sťažnosti poslanca Štátnej dumy Alexandra Kinštejna.
Popcorn Books vydáva beletriu pre dospievajúcu mládež, venujúcu sa otázkam sebaidentifikácie, rasizmu, sexizmu a postoja k vlastnému telu.
Больше всего депутата Хинштейна возмутила обложка книги «Лето в пионерском галстуке» — на ней цитировалась статья Конституции РФ о недопустимости цензуры. Цитирование Конституции Хинштейн назвал дерзким «вступлением в схватку с государством». pic.twitter.com/j8WG3MwGh3
— The Insider (@the_ins_ru) January 10, 2023
„Problematický citát“ vydavateľ uviedol na tituloch Leto v pionierskej šatke (Лето в пионерском галстуке, 2021) a O čom lastovička mlčí (О чем молчит ласточка, 2022) autoriek Jeleny Malisovovej a Jekateriny Silvanovovej.
Ruský zákonodarca sa na vydavateľstvo predtým sťažoval aj Generálnej prokuratúre a Ministerstvu vnútra Ruskej federácie. Podľa poslanca sa na oba tituly vzťahuje aj nový zákaz „propagácie LGBT“.
„Dúfam, že sa prípad dostane pred súd a Popcorn Books, ktorý otvorene napadol štát, dostane, čo si zaslúži,“ vyjadril sa Alexander Kinštejn. Dotknuté vydavateľstvo prípad zatiaľ nekomentovalo.
Začiatkom decembra podpísal ruský prezident Vladimir Putin zákon, ktorý zakazuje „propagáciu netradičných vzťahov, pedofílie, šírenia informácií o LGBT ľuďoch a zmeny pohlavia ľudí akéhokoľvek veku“..
Zákaz sa týka internetu, médií, knižného trhu, audiovizuálnych služieb, filmov aj reklamy. Niektoré ruské kníhkupectvá začali tituly so súvisiacou tematikou preventívne sťahovať z predaja ešte pred nadobudnutím účinnosti novej legislatívy.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová