Popredná ruská spisovateľka tatarského pôvodu Guzeľ Jachinová sa vyjadrila k aktuálnym udalostiam na Ukrajine a postavila sa proti vojne. Autorka známeho románu Zulejka otvára oči (Зулейха открывает глаза, 2015) to uviedla v liste, ktorý rozposlala priateľom, vydavateľom, prekladateľom a čitateľom.
Napadnutie susednej krajiny v liste úprimne a jednoznačne odsudzuje, jej protivojnový postoj na jej facebookovej stránke však pôsobí oveľa umiernenejšie.
Spisovateľka, ktorá svoje detstvo a mladosť prežila v Sovietskom zväze, uvádza, že komunistickej ideológii v jej ostatnej fáze vtedy verili len z polovice. „To, čomu sme naozaj verili, bol mier.“
Propagandistická mašinéria vraj aj vtedy fungovala spoľahlivo, v tom čase sa však zameriavala skôr na pacifistickú než na komunistickú rétoriku. „ZSSR je zárukou mieru“ či Svetu mier! – tieto heslá boli napísané všade, na stenách škôlok aj škôl,“ spomína si autorka s tým, že holubica mieru zdobila každú triedu, nástenku, aj každý žiacky zošit. „Verili sme v tieto holubice – tak úprimne, ako to vedia len deti“.
Guzeľ Jachinová tiež vedela, že vojna je taká strašná, že tí, ktorí ju poznali – mlčia. „Môj starý otec prežil štyri roky druhej svetovej vojny, o fronte však nikdy neprehovoril ani slovo. Svojím mlčaním chránil svoje deti a vnúčatá.“
„Dnes sa ruské tanky pohybujú po cudzom území. Sotva tomu môžem uveriť. Je ťažké vybrať slová, žiadne nie je dosť silné. Horkosť, hnev, strach a nekonečná bezmocnosť. Správy z 24. februára 2022 ma šokovali. Môj svet sa neobrátil, môj svet je jednoducho zničený… Nechápem, prečo to očkovanie pacifizmom nepomohlo.“
Spisovateľka tiež uviedla, že jej známi a priatelia to cítia rovnako a v jej okolí nie je jediný človek, ktorý by túto vojnu podporoval. „Toto nie je moja vojna. Odmietam ju považovať za svoju,“ uzatvára Guzeľ Jachinová.
V Rusku, kde sa teraz masovo zatýkajú protivojnoví demonštranti, je v súvislosti s Ukrajinou protizákonné aj samotné použitie slova „vojna“ namiesto oficiálneho označenia „špeciálna vojenská operácia“.
— Prostor
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová