Izraelská polícia podnikla razie v dvoch palestínskych kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme a zadržala ich majiteľa Mahmúda Múnu a jeho synovca. Informoval o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na príbuzných zadržaných kníhkupcov.
Podľa izraelských úradov predávali knihy oslavujúce terorizmus, vrátane detských omaľovánok nazvaných Od rieky až k moru (من النهر إلى البحر).
Today, the JLM police raided two educational bookshops in East Jerusalem, confiscated books, and arrested the owners.
The brother of the owners told Haaretz: "They went through the books with Google Translate and took away anything they didn't like. They even came across>> pic.twitter.com/1cSE2A1QJd— نير حسون Nir Hasson ניר חסון (@nirhasson) February 9, 2025
Heslo odkazujúce na územie medzi riekou Jordán a Stredozemným morom údajne upiera Izraelu právo existovať. Od vražedného útoku Hamasu na Izrael v októbri 2023 polícia čoraz častejšie zatýka izraelských Palestínčanov na základe obvinení z podnecovania k terorizmu.
Izraelský ľavicový denník Haarec napísal, že dotknuté kníhkupectva sú súčasťou reťazca špecializujúceho sa na arabské a anglické tituly o izraelsko-palestínskom konflikte a histórii Jeruzalema.
Východný Jeruzalem Izrael obsadil v roku 1967 a celú metropolu vníma ako svoje nedeliteľné hlavné mesto. Väčšina obyvateľov východného Jeruzalema sú však Palestínčania a OSN ho považuje za okupované územie.

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
- Vydavateľský dom Albatros Media Slovakia oznámil akvizíciu vydavateľstva Matys
- Vo veku 64 rokov zomrel slovenský maliar, grafik a ilustrátor Peter Stankovič
- Vo veku 67 rokov zomrela slovenská divadelná a filmová herečka Táňa Radeva
- V Alžírsku zatvorili vydavateľstvo, ktoré vydalo knihu o miestnej židovskej kultúre
