Kníhkupectvá Martinus nebudú predávať knihy šíriace dezinformácie či ospravedlňujúce vojnovú agresiu. Dotkne sa to konkrétnych kníh, ale v prípade niektorých vydavateľstiev aj celej ich knižnej produkcie. Na sociálnych sieťach Twitter a Facebook o tom informoval CEO kníhkupeckej siete Michal Meško.
V minulosti už časť čitateľov Martinus k podobnému kroku vyzývala a na kontroverzné tituly v ponuke nepriamo poukazovala aj konkurencia.
Putin prekročil hranice, ktoré sa neprekračujú. Preto z @martinus_sk odstraňujeme knihy, ktoré šíria ruskú propagandu a obhajujú jeho režim. Rozpútal tým totiž vojnu aj našim hodnotám a svetu. Nedáme si ho zobrať tými, ktorí volia agresiu, alternatívnu realitu a svoje “fakty”. pic.twitter.com/TzNOoSvxaT
— Michal Meško (@michalmesko) March 2, 2022
„Putinov režim prekročil hranice, ktoré sa neprekračujú. Obrazne, aj doslovne. Bezprostredne ohrozil nášho suseda, životy miliónov ľudí a mier v celej Európe,“ napísal Meško a vysvetlil, prečo takéto problematické tituly doteraz predávali.
„V Martinuse vyznávame slobodu ako najvyššiu hodnotu, a preto, hoci neraz niekto volal po ich stiahnutí, v našej ponuke nájdete aj knihy, ktoré vyvolávajú kontroverzie alebo nereprezentujú náš osobný svetonázor.“ Teraz sa však, podľa Meška, tieto dva hodnotové svety dostali do otvoreného konfliktu.
Šéf kníhkupectiev upresnil, že neodstraňujú všetko ruské, a ani nepohodlné názory. Martinus bude naďalej predávať velikánov ruskej literatúry či knihy vyvolávajúce kontroverzie a čitateľom poskytne široké spektrum názorov a pohľadov.
„Ale nenájdete u nás knihy, ktoré priamo alebo nepriamo obhajujú režim, ktorý agresívne zaútočil na Ukrajinu,“ uviedol Meško.
Podľa neho nejde o cenzúru ani o žiadnu totalitu. „Nie sme štátna inštitúcia, ani politik platený z našich daní. Sme slobodná firma, žijúca čisto vďaka našim zákazníkom. S tým súvisí aj naša sloboda rozhodnúť sa, čomu a akým spôsobom budeme dávať priestor,“ uzavrel zakladateľ úspešnej kníhkupeckej siete.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová
- Premiérovi Robertovi Ficovi prekáža, že na obálke knihy o ňom je aj jeho fotografia