Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová sa otvorene zastala väzneného zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorého považuje za „bojovníka za ľudské práva a slobody“. Uviedla to v rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3 počas svojej návštevy Slovenska.
Austrálčan je už viac ako 4 roky väznený vo Veľkej Británii a hrozí vydanie do Spojených štátov, kde je stíhaný za zverejnenie tajných dokumentov.
Julian Assange bol minulý rok nominovaný na Sacharovovú cenu, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament. Ocenenie bolo napokon udelené „ukrajinskému ľudu“.
@Europarl_EN @EP_President Roberta Metsola praises Julian Assange, calling him "fighter for human rights and freedoms and Sakharov prize laureate" and calls for the "universality of human rights protection" in his case.
During her visit to Slovakia Metsola yesterday evening gave… pic.twitter.com/S2kXVmXbC3
— Inštitút ľudských práv – Human Rights Institute (@ludskeprava)May 30, 2023
Roberta Metsolová rozhovore tiež uviedla, že manželka Juliana Assangea bola pozvaná na plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktoré „vyslalo jasnú správu, že univerzálnosť ľudských práv a procesy jej ochrany musia fungovať”.
Podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv sú slová Roberty Metsolovej zatiaľ najotvorenejšou podporou väzneného publicistu zo strany vrcholných predstaviteľov Európskej únie. Prichádzajú iba týždeň po tom, čo Stellu Assangeovú oficiálne prijali v austrálskom parlamente a kde spolu so skupinou poslancov vyzvala austrálsku vládu, aby zabezpečila prepustenie svojho občana.
Austrália v posledných mesiacoch zvyšuje tlak na USA a Britániu a požaduje, aby Assangea prepustili. Počas korunovácie kráľa Karola III poskytol austrálsky premiér Anthony Albanese britským médiám rozhovor, v ktorom mimoriadne otvorene kritizoval Spojené štáty za jeho prenasledovanie. Austrálčania podľa neho nechápu, „prečo Assange zostáva vo väzení“.
Prepustenie Juliana Assangea požadujú tiež mnohé mimovládne a novinárske organizácie, Rada Európy, OECD či niektoré svetové médiá, vrátane denníka New York Times, ktoré jeho stíhanie považujú za ohrozenie slobody tlače.
Niektoré z depeší zverejnené Assangeom v roku 2010 obsahovali aj informácie o Slovensku a databázu mnohé médiá dodnes používajú ako zdroj informácií.
— TA3 a Inštitút ľudských práv
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Na Taiwane postavia pamätník slovenskému osvietencovi Móricovi Beňovskému
- Riaditeľka mestského divadla vidí za kritikou nového vizuálu nevzdelanosť a zlobu
- Literárna cena Anasoft litera zverejnila finálovú päticu prozaických titulov
- Poprední spisovatelia prejavili solidaritu s politickými väzňami v Bielorusku
- Americká modelka a herečka Megan Foxová vydá básnickú zbierku o toxických mužoch
- Parížski bukinisti odmietajú počas olympijských hier 2024 opustiť brehy Seiny
- Vo veku 96 rokov zomrel nemecký spisovateľ, dramatik a vydavateľ Martin Walser
- Vo veku 76 rokov zomrela britsko-francúzska herečka a speváčka Jane Birkinová
- Vo veku 94 rokov zomrel česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera
- Laureátkou 27. ročníka literárnej súťaže Poviedka sa stala Lucia Pálinkás
- Blu-ray disk s adaptáciou poviedok Alfonza Bednára ocenili na festivale v Bologni
- Ukrajinská autorka Viktoria Amelinová podľahla zraneniam po útoku v Kramatorsku
