Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová sa otvorene zastala väzneného zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorého považuje za „bojovníka za ľudské práva a slobody“. Uviedla to v rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3 počas svojej návštevy Slovenska.
Austrálčan je už viac ako 4 roky väznený vo Veľkej Británii a hrozí vydanie do Spojených štátov, kde je stíhaný za zverejnenie tajných dokumentov.
Julian Assange bol minulý rok nominovaný na Sacharovovú cenu, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament. Ocenenie bolo napokon udelené „ukrajinskému ľudu“.
@Europarl_EN @EP_President Roberta Metsola praises Julian Assange, calling him "fighter for human rights and freedoms and Sakharov prize laureate" and calls for the "universality of human rights protection" in his case.
During her visit to Slovakia Metsola yesterday evening gave… pic.twitter.com/S2kXVmXbC3
— Inštitút ľudských práv – Human Rights Institute (@ludskeprava)May 30, 2023
Roberta Metsolová rozhovore tiež uviedla, že manželka Juliana Assangea bola pozvaná na plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktoré „vyslalo jasnú správu, že univerzálnosť ľudských práv a procesy jej ochrany musia fungovať”.
Podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv sú slová Roberty Metsolovej zatiaľ najotvorenejšou podporou väzneného publicistu zo strany vrcholných predstaviteľov Európskej únie. Prichádzajú iba týždeň po tom, čo Stellu Assangeovú oficiálne prijali v austrálskom parlamente a kde spolu so skupinou poslancov vyzvala austrálsku vládu, aby zabezpečila prepustenie svojho občana.
Austrália v posledných mesiacoch zvyšuje tlak na USA a Britániu a požaduje, aby Assangea prepustili. Počas korunovácie kráľa Karola III poskytol austrálsky premiér Anthony Albanese britským médiám rozhovor, v ktorom mimoriadne otvorene kritizoval Spojené štáty za jeho prenasledovanie. Austrálčania podľa neho nechápu, „prečo Assange zostáva vo väzení“.
Prepustenie Juliana Assangea požadujú tiež mnohé mimovládne a novinárske organizácie, Rada Európy, OECD či niektoré svetové médiá, vrátane denníka New York Times, ktoré jeho stíhanie považujú za ohrozenie slobody tlače.
Niektoré z depeší zverejnené Assangeom v roku 2010 obsahovali aj informácie o Slovensku a databázu mnohé médiá dodnes používajú ako zdroj informácií.
— TA3 a Inštitút ľudských práv
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Ministerka kultúry odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra Pavla Sibylu
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer