Medzinárodnú literárnu Cenu Franza Kafku pre tento rok získa český exilový spisovateľ Milan Kundera. Informoval o tom Vladimír Železný, predseda Spoločnosti Franza Kafku, ktorá prestížnu cenu udeľuje.
Laureát na oznámenie o udelení ceny telefonicky reagoval tak, že sa cenou cíti poctený zvlášť preto, že ide o Kafkovu cenu. Cenu „od kolegu spisovateľa“, ktorý mu bol nadovšetko blízky.
Medzinárodná porota ocenila Kunderovu celoživotnú tvorbu, za mimoriadny prínos českej kultúre aj ohlas v európskej a svetovej kultúre, do ktorej sa zapísala prekladmi do viac ako 40 jazykov.
Spoločnosť Franza Kafku cenu udeľuje od roku 2001 súčasnému autorovi, ktorého dielo oslovuje čitateľov bez ohľadu na ich pôvod, národnosť a kultúru tak, ako dielo Franza Kafku, jedného z popredných autorov modernej svetovej literatúry.
Milan Kundera sa tak priradil k ako autorom Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke či Margaret Atwoodová. Z českých spisovateľov Cenu Franza Kafku získali Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel či Daniela Hodrová.
Autora českých románov Žert (1967) či Kniha smíchu a zapomnění (1979) komunistický režim zbavil československého občianstva. Od polovice sedemdesiatych rokov žil v exile vo Francúzsku. Francúzske občianstvo má od roku 1981 a minulý rok získal opäť aj občianstvo Českej republiky.
Spoločnosť Franza Kafku sa pripojila aj k iniciatívam na podporu Kunderovej nomináciu na Nobelovu cenu za literatúru.

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
