Laureátom Ceny Dominika Tatarku za rok 2020 sa stal košický autor Daniel Liška, získal ju za editovanie a autorstvo monografie Jakoby – Retrospektíva. Ocenený autor v roku 1996 editoval spolu s Ladislavom Snopkom knihu Marcela Strýka Za vlastný život a v roku 2003 vydal básnickú zbierku 44.
Dvestodvadsaťšesť stranovú monografiu slovenského maliara Júliusa Jakobyho vydalo minulý rok Artforum. Kniha je poctou rodákov jeho životu i dielu.
Lišková kniha približuje jednu z najvýraznejších postáv košickej výtvarnej scény 20. storočia prostredníctvom jeho diela, názorov a myšlienok. Obsahuje aj 231 reprodukcií a jej súčasťou je aj štúdia o Jakobyho mozaikárskej tvorbe a spomienky sochára Juraja Bartusza na svojho o generáciu staršieho priateľa.
Július Jakoby bol maliarom atmosféry všedných dní všedných ľudí. Jeho maľby vypovedajú o prostom človeku a jeho svete, jeho šťastných, tragických i komických stránkach. Často zobrazoval aj ľudí na okraji spoločnosti. Charakterizovala ho zjednodušená kresba a výrazná expresívna farebnosť.
Kóby-báči, ako ho Košičania nazývali, bol svojský introvert, nedával obrazy politikom, aby si získal uznanie. Na živobytie si zarábal manuálnou prácou.
Spisovateľ Albert Marenčin vo svojom samizdatovom vydaní knihy Košický pustovník z roku 1983 o Jakobym napísal: „Nebyť Vitebska, nebolo by Chagalla. A nebyť Košíc, nebolo by Kóbyho. A svet by bol chudobnejší.“
Cenú Dominika Tatarku udeľuje od roku 1995 Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika autorovi výnimočného diela, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku.
— Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Addmedia News
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová