Monumentálny neolitický Stonehenge postavili v časoch, keď bola Británia krajinou černochov, tvrdí nová detská historická kniha. Kontoverzný titul Brilliant Black British History (2023) nigerijsko-britskej autorky Atinuke tiež uvádza, že prví Briti boli černosi a krajinou belochov je relatívne krátku dobu.
Británia bola údajne „čiernou krajinou viac ako 7-tisíc rokov pred príchodom bielych ľudí“. Podľa autorky to potvrdzuje farba pleti fosílie Cheddarského muža, objavenej v roku 1903.
Stonehenge was built by black Britons, children’s history book claims https://t.co/NbfnARVaz6
— Stonehenge U.K (@ST0NEHENGE) September 19, 2023
Kniha určená pre deti od siedmich rokov je v médiách a na sociálnych sieťach prezentovaná ako novoobjavená história Anglicka, Škótska, Walesu a Írska, ktorá bola zamlčiavaná. „Vedeli ste, že prví Briti boli černosi? Alebo, že niektorí z rímskych vojakov, ktorí okupovali a spravovali Britániu boli tiež černosi?,“ avizuje vydavateľ autorkine „odhalenia“.
Najnovší vedecký výskum publikovaný v roku 2019 pritom naznačuje, že neolitickí farmári, ktorí postavili Stonehenge, pochádzali z Anatólie na území dnešného Turecka. Boli pravdepodobne hnedookí, mali tmavohnedé vlasy, no mali bledú pleť.
Detská kniha o pôvodne černošskej Británii prichádza na pulty kníhkupectiev v čase, keď proti kontroverzným aktivistom pôsobiacim na britských školách a ich progresívnym „antirasistickým“ teóriám ostro vystúpilo pred tromi rokmi založené multietnické hnutie s názvom Don’t Divide Us (Nerozdeľujte nás).
Hnutie združujúce rôznorodé spoločenské spektrum dôrazne odmieta myšlienku, že Británia je systematicky rasistická a etnickú neznášanlivosť nevníma ako skupinový fenomén, ale považuje ho za zlyhanie konkrétneho človeka.
Politický aktivizmus a jeho schematické a zjednodušené rozdeľovanie na svet obetí a utláčateľov podľa jeho predstaviteľov len posilňuje predsudky. Podobný postoj k problematike zastáva aj úradujúci britský premiér Rishi Sunak, ktorý sám pochádza z rodiny indických prisťahovalcov.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 80 rokov zomrel rakúsky spisovateľ, prekladateľ a novinár Martin Pollack
- Vo veku 78 rokov zomrel americký režisér, scenárista a spisovateľ David Lynch
- Ministerka kultúry odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra Pavla Sibylu
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie