Vo veku 89 rokov zomrel československý cestovateľ, etnograf a autor literatúry faktu Miloslav Stingl. Médiám informáciu o úmrtí jedného z najvydávanejších a najprekladanejších českých autorov potvrdil Stinglov syn Tomáš.
Vyštudovaný doktor práv a filozofie Miloslav Stingl sa dohovoril 17 jazykmi, vrátane niekoľkých exotických papuánskych dialektov. Ako cestovateľ šestnásťkrát obišiel zemeguľu a navštívil asi 150 krajín, v zahraničí strávil viac než 20 rokov.
L'écrivain, voyageur et ethnographe tchèque Miloslav Stingl est décédé lundi à l'âge de 89 ans à #Prague. De ses voyages, il a tiré une quarantaine d'ouvrages et des scénarios pour nombre de documentaires télévisés de voyage. (čtk) #Tchéquie pic.twitter.com/ABeoR7wsau
— Le Courrier d'Europe centrale (@CEuropeCentrale) May 13, 2020
Etnografa, ktorý prednášal v New Yorku a bol členom Société des Américanistes aj Société des Océanistes pri UNESCO v Paríži, zaujímali najmä miestni obyvatelia a ich kultúra. Sústredil sa predovšetkým na výskum indiánskych kmeňov a stal sa aj čestným náčelníkom kmeňa Kikapuov.
Svoje zážitky z ciest opísal v 42 knihách, ktoré vychádzali v mnohých jazykoch.
Desiatky z nich v období 60. až 90. rokov minulého storočia vyšli aj v slovenčine vo vydavateľstvách Osveta (Indiáni bez tomahavkov, 1963; Ostrovy ľudožrútov, 1974), Smena (Posledný raj, 1978), Obzor (Neznamou Mikronéziou, 1978; Čarovný Havaj, 1982), Mladé letá, (Indiánsky oheň, 1979; Indiáni na vojnovom chodníku, 1991), Tatran (Uctievači hviezd, 1983; Synovia slnka, 1988) či Bradlo (Smrť v raji, 1991).
Pre nemeckú spoločnosť ARD Miloslav Stingl nakrútil v rokoch 1993 a 1994 televíznu sériu (33 častí) o svojich cestách okolo sveta a s režisérom Milanom Čorbom Slovenskou televíziou potom seriál o indiánskych kmeňoch Predkovia a potomkovia Winnetoua (1986-1987). Spolupracoval aj s rozhlasom.
Stinglova kniha Sex v pěti dílech světa (Jota, 2007) sa v susednom Česku stala knižným bestesellerom.
Český historik Adam Chroust životný príbeh československého cestovateľa, ktorý si za životné krédo zvolil havajské príslovie „viac než všetky národy je ľudstvo“, pred štyrmi rokmi spracoval v životopisnom titule Miloslav Stingl – biografie cestovatelské legendy (Jota, 2016)
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová