Vo veku 86 rokov zomrel slovenský spisovateľ a scenárista Jozef Pavlovič, autor desiatok kníh pre deti, z ktorých sa mnohén stali námetom pre televízne a rozhlasové spracovanie. Sám autor bol scenáristom známych televíznych večerníčkov.
V roku 2012 získal za predaj svojich diel dve Platinové knihy za viac ako 25-tisíc predaných výtlačkov a Zlatú knihu za 15-tisíc výtlačkov.
Rodák z Veľkých Kostolian absolvoval bratislavskú Vysokú školu pedagogickú a pôsobil ako stredoškolský profesor na gymnáziu v Trenčíne.
Písaniu pre najmenších sa Pavlovič venoval už počas štúdia, keď prispieval do detských časopisov. Knižne debutoval zbierkou veršov Pri potoku, pri vode (1957). Od roku 1981 sa písaniu venoval profesionálne.
Známe sú jeho detské kniny Na jarnom slniečku (1961 – 2. vydanie z 1970 Veselé zvieratká), Veselá abeceda (1963), Odslovadoslova (1965), Bračekovia mravčekovia (1972), Štvornohé rozprávky (1975) či Lienka Anulienka (1982).
Z neskoršej tvorby Jozefa Pavloviča zasa Najkrajšie biblické príbehy (1991, 1992), Deduško Večerníček (1993), Dom píše verše komínom (2002) či Pes Celebes a mačka Kamčatka (2014).
Je tiež autorom bábkových hier Ťap, ťap, ťapušky (1968), Baranove trampoty (1969) a Dvaja kamaráti (1982), rovnako ako televíznych večerníčkových scenárov Sedem statočných budíkov (1978), Bračekovia mravčekovia (1981), Jedna žabka, dve žabky (1983) alebo Kuchárske rozprávky (1996).
Väčšina Pavlovičovej tvorby pre deti bola preložená aj do českého jazyka.
— Pravda a Addmedia News

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
