Francúzske vydavateľstvo Gallimard vydalo milostnú korešpondenciu Antoina de Saint-Exupéryho s jeho manželkou Consuelou Suncin de Sandovalovou. Titul Correspondance 1930-1944 obsahuje 160 listov, telegramov, náčrtov a fotografií. Podľa agentúry AFP sa dvojica často rozchádzala, aby sa neskôr opäť udobrila.
Saint-Exupéryho životopisec Alain Vircondelet však hovorí, že veľa listov, ktoré si dvojica vymenila, zostáva ešte nepublikovaných.
Quatorze années d’échanges intimes entre Antoine et Consuelo de Saint-Exupéry sont exhumées dans "Correspondance (1930-1944)". 160 lettres et télégrammes qui font le récit d'une relation tumultueuse, passionnelle et souvent orageuse. https://t.co/Pm35fcvAI2 pic.twitter.com/wTRKUrysAY
— France Culture (@franceculture) May 6, 2021
Saint-Exupéry spoznal mladú dvojnásobnú vdovu Consuelu Suncin de Sandovalovú začiatkom 30. rokov v Buenos Aires a po niekoľkých týždňoch sa zosobášili. Svoju celoživotnú múzu a lásku spisovateľ prirovnával k ruži a na planetke Malého princa stvoril malé sopky podľa vulkánov v jej rodnom Salvadore.
„Consuela, moja drahá, ani netušíš, ako veľmi musím pre Teba trpieť,“ napísal Saint-Exupéry. „Keď si predstavím, že by si ma mohol vypustiť zo svojho srdca, nedokážem sa ovládnuť a plačem,“ odpovedala Consuela.
Po spisovateľovej tragickej smrti 31. júla 1944 ich lásku vystriedali spory medzi dedičmi. Saint-Exupéry pochádzal z aristokratickej rodiny, ktorá sa snažila Consuelu vymazať z rodiny.
„Zobrať si cudzinku sa považovalo za väčší prečin, než sa oženiť so Židovkou,“ uviedol v 90. rokoch jeden z príbuzných. Consuela de Saint-Exupéryová pred svojou smrťou v roku 1979 odkázala polovicu autorských práv záhradníkovi a šoférovi Josému Fructuosovi Martinezovi, rovnako ako aj milostnú korešpondenciu a archív.
Písomnosti dnes vlastní vdova po záhradníkovi Martine Fructuosová Martinezová. Terajšie knižné vydanie 160 listov z korešpondencie manželov Saint-Exupéryovcov naznačuje, že dlhoročný spor sa pravdepodobne skončil.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová