Generálny riaditeľ prestížnej ruskej literárnej ceny Veľká kniha (Большая книга) Georgij Urušadze odstúpil zo svojej funkcie, ako dôvod uviedol, že je proti vojne. O rezignáciu vraj už požiadal skôr a teraz bola prijatá. „Nevidel som žiadnu možnosť, ako ďalej pokračovať,“ napísal v príspevku na Facebooku.
O osud literárnej ceny sa vraj neobáva, projekt buď ostane poctivý a nezávislý, tak ako bol, alebo zanikne.
Urušadzeho pred niekoľkými dňami na sociálnych sieťach napadali za aktuálny longlist Veľkej knihy, ktorý porota zverejnila 21. apríla. Na zozname sú aj Dmitrij Bykov, Dmitrij_Gluchovskij, Guzeľ Jachinová či Alexandr Archangeľskij – všetci sa predtým postavili proti vojne s Ukrajinou. V príspevkoch ich mnohí Rusi označili za tých, „ktorí chcú poražku našej krajiny“.
Ešte predtým cenu kritizoval aj viceprezident Ruského knižného zväzu Leonid Palko. Prekážal mu jej „prozápadný postoj“ a vraj „s hrôzou“ očakáva jej nový výber. „Budeme opäť voliť tých istých, ktorých sme mali každý rok,“ opýtal sa. Urušadze mu odpísal, že ak sa zavedie cenzúra a čierne listiny, tak „cena v tom momente skončí“.
Georgij Urušadze, ktorý je tiež spoluzakladateľom literárnej súťaže pre mládež Kniguru a ceny Puškinovho lýcea pre mladých prozaikov a básnikov, na facebooku uviedol, že jeho ďalšie plány sú nejasné. „Nemám cudzie občianstvo, ale budem žiť v zahraničí. Ak viete o nejakej práci, dajte mi vedieť,“ uzavrel post o svojej rezignácii.
Národnú literárnu cenu Veľká kniha založilo v roku 2005 Centrum na podporu ruskej literatúry, ktoré podporovala ruská Alfa-Bank Michala Fridmana, spoločnosť Renova Viktora Vekselberga, ale aj miliardári Roman Abramovič a Alexandr Mamut.
Spoluzakladateľmi ceny boli aj Ústav ruskej literatúry Ruskej akadémie vied, Ruský knižný zväz, Ministerstvo kultúry Ruskej federácie a Ruská asociácia knižníc.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová
- Premiérovi Robertovi Ficovi prekáža, že na obálke knihy o ňom je aj jeho fotografia