Tohtoročnou laureátkou Goncourtovej ceny sa stala francúzska spisovateľka Brigitte Giraudová. Najprestížnejšie frankofónne literárne ocenenie získala za autobiograficky titul s názvom Vivre vite (Žiť rýchlo), opisujúci dramatický sled nepravdepodobných udalostí, končiacich smrťou jej manžela.
Literárna tvorba alžírskej rodáčky žijúcej v Lyone nebola doteraz širšej verejnosti veľmi známa, hoci napísala už desiatku kníh.
? Le Goncourt récompense Brigitte Giraud pour « Vivre vite »
? Avec ce texte poignant sur la disparition de son compagnon, Claude, en 1999, l’écrivaine lyonnaise devient la treizième femme à recevoir le Goncourt.https://t.co/bho6E5W48l
— Le Monde (@lemondefr) November 3, 2022
Brigitte Giraudová počas svojho života vystriedala mnoho profesií. Po štúdiu jazykov pracovala ako prekladateľka v priemysle, v kníhkupectve, ako novinárka aj usporiadateľka kultúrnych festivalov. V ocenenej knihe Vivre vite píše o manželovi, ktorý pred viac ako dvadsiatimi rokmi tragicky zahynul pri nehode.
„Že tú knihu budem musieť napísať, som vedela už dlho. Knihu, ktorá je hodná Clauda, nášho milostného príbehu, ktorá to všetko obsiahne a bude hľadať pravdu, všetky pravdy,“ vyjadrila sa autorka. „Nemohla som ju napísať skôr ako po dvadsiatich rokoch, pretože som potrebovala mať dostatočný odstup,“ dodala.
Literárne ocenenie nesúce meno dvoch francúzskych spisovateľov z konca devätnásteho storočia, bratov Edmonda a Julesa Goncourtovcov, sa udeľuje už od roku 1903. Počas stodvadsaťročnej histórie ceny za najlepšiu literatúru napísanú vo francúzštine je Brigitte Giraudová iba trinástou ženou, ktorá ju získala.
V rovnaký deň sa vo Francúzsku tradične vyhlásuje aj Renaudotova cena, ktorú tento rok získal Simon Libérati za titul Performance. Ide príbeh sedemdesiatnika, píšuceho scenár o skupine Rolling Stones a jeho vzťahu s o 50 rokov mladšou ženou, píše server Ouest France.
Renaudotova cena vznikla na podnet literárnych publicistov čakajúcich na vyhlásenie Goncourtovej ceny. Pomenovali ju po lekárovi Théophrastovi Renaudotovi, ktorý je pokladaný za otca francúzskej žurnalistiky. Na rozdiel od Goncourtovej ceny v nej laureáta vyberajú novinári.
— Le Monde

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
- Vydavateľský dom Albatros Media Slovakia oznámil akvizíciu vydavateľstva Matys
- Vo veku 64 rokov zomrel slovenský maliar, grafik a ilustrátor Peter Stankovič
- Vo veku 67 rokov zomrela slovenská divadelná a filmová herečka Táňa Radeva
