Rakúsky spisovateľ laureát Nobelovej ceny za literatúru Peter Handke vydal knižne svoju pripravovanú divadelnú hru, ktorú venoval českému mladíkovi Zdeňkovi Adamcovi. Ten sa v roku 2003 upálil pred budovou Národného múzea v Prahe. Informáciu priniesla tlačová agentúra APA.
Inscenácia Zdeněk Adamec – Eine Szene bude mať premiéru v nedeľu 2. augusta na Salzburskom festivale, prestížnej prehliadke klasickej hudby a divadla.
Director Friederike Heller stages the world premiere of Peter Handke‘s „Zdeněk Adamec“ this summer at the Salzburg Festival. Learn more about Handke’s latest theater text in the video. https://t.co/cPzNt0WdHe #salzburgerfestspiele #ZdeněkAdamec #FriederikeHeller #PerterHandke pic.twitter.com/zGCR5zqk3H
— Salzburg Festival (@SbgFestival) February 8, 2020
Devätnásťročný študent Strednej priemyselnej školy Zdeněk Adamec spravoval webstránky takzvaných darkerov, ktorí prerušovali dodávky elektriny úmyselným skratovaním vysokého napätia. V marci 2003 sa na rampe pred Múzeom polial horľavinou a zapálil. Jeho horiace telo dopadlo k pamätníku Jana Palacha.
Napriek rýchlemu zásahu okoloidúcich, hasičov aj lekárov chlapec po 40 minútach oživovania zomiera v sanitke. Pri sebe mal 300-stránkový text o problémoch sveta a list na rozlúčku, končiaci slovami „Prosím neudělejte ze mě blázna“.
Z policajného vyšetrovania vyplynulo, že si mladík takto riešil osobné problémy.
V Handkeho hre sú miesto i čas neurčité, hrdinovia sa stretávajú na bližšie neurčenej slávnosti. Zdeněk Adamec v nej priamo nevystupuje, postavy o jeho čine len hovoria. Odkazujú pritom, že úplnú pravdu sa nikdy nedozvieme.
Knihu Zdeněk Adamec – Eine Szene vydalo minulý týždeň rakúske vydavateľstvo Suhrkamp. Divadelná hra sa po svojej premiére v Salzburgu pripravuje v pražskom Divadle Na zábradlí, v réžii Dušana D. Pařízka.
Nobelista Peter Handke sa Adamcovi nevenuje prvýkrát, jednu kapitolu mu venoval už vo svojom románe Die Obstdiebin (Zlodejka ovocia), ktorý vydal pred troma rokmi. Samovraždu českého mladíka spisovateľ vníma ako protest proti vláde peňazí a vplyvných ľudí.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová