Malé nezávislé slovenské vydavateľstvo a štúdio Egreš, známe najmä svojou kvalitnou pôvodnou tvorbou pre deti, končí s vydávaním detských kníh, na sociálnej sieti to oznámila jeho zakladateľka Zuzana Mitošinková.
Doteraz vydané knihy budú na webe vydavateľstva k dispozícii až do vypredania. Ďalšie dotlače z nich sa však už neplánujú.
NIEČO KONČÍ, NIEČO ZAČÍNA
Milý vospolok. Už dlhšie sa vám chystám oznámiť dôležitú správu. Cítim, že sa v tvorbe…
Uverejnil používateľ Egreš Utorok 1. septembra 2020
„Odkedy som pred 5 rokmi vydala (s malou dušičkou) prvú detskú knihu o tučniakovi s ilustráciami od Alice Raticovej, uplynulo veľa času. Knihy tohto typu (v súčasnom dizajne) neboli na Slovensku bežné. Dnes už je ponuka oveľa širšia a ja len držím palce, nech vychádzajú dobré novinky čo najviac od slovenských autorov,“ napísala Mitošinková.
S knihami však autorka, pedagogička a fotografka Zuzana Mitošinková, podľa vlastných slov, úplne nekončí. V budúcnosti sa však plánuje venovať už len témam o ochrane prírody a zvierat pre dospelé publikum.
„A kedy príde nový začiatok? Na určitý čas sa knižne odmlčím, aby som v prítmí pracovala na nových projektoch, ktoré si vyžadujú čas a trpezlivosť,“ poodhalila vydavateľka svoje ďalšie plány.
Najúspešnejším titulom vydavateľstva Egreš je kniha Andrey Gregušovej o podmorskej speváčke veľrybe Gréte, ktorá stratila hlas kvôli znečistenému oceánu. Knihu ilustrovala Ukrajinka Nastia Sleptsova a o grafický dizajn sa postaral Matej Vojtuš.
Gréta (Egreš, 2018) sa vďaka crowdfundigovej zbierke dočkala aj dotlače a predalo sa jej viac ako 3 500 kusov. Vyšla tiež v anglickom, českom a maďarskom preklade.
„Pri knižke Gréta sa mi viackrát stalo, že mi písali rodičia, že po prečítaní Gréty to ich deti vzali doslovne, a napríklad po ceste zo škôlky zbierali odpadky, aby zvieratká neboleli brušká,“ prezradila pred časom Zuzana Mitošinková pre časopis Forbes s tým, že „aj takéto malé-veľké kroky pomáhajú robiť našu krajinu krajšou“.
No Banner to display
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová