Francúzsky minister kultúry Franck Riester vyzval občanov, aby obmedzili používanie anglických výrazov vo francúzštine. Krajina sa snaží brániť svoju kultúru a jazyk pred vplyvmi angličtiny. Americké zvyky Francúzi často pohŕdavo označujú ako anglosaské, napísala agentúra Reuters.
Minister sa vyjadril na twitteri pri príležitosti 25. výročia platnosti zákona, ktorý zaviedol povinné používanie francúzštiny v televíznych a rozhlasových programoch. Jeho výzva však vyvolala okamžitú vlnu kritiky, lebo anglické výrazy často používa aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
La « loi #Toubon » a 25 ans !
Elle est la traduction de l’article 2 de notre Constitution : « La langue de la République est le français ». Notre quotidien serait aujourd’hui bien différent sans cette exigence simple : dire les choses en français ! pic.twitter.com/sIJsamMVdJ
— Franck Riester (@franckriester) 4. augusta 2019
Francúzi sú na svoj jazyk citliví. V roku 2006 dokonca vtedajší prezident Jacques Chirac na protest nakrátko opustil summit Európskej únie, keď francúzsky šéf európskej priemyselnej loby oslovil hlavy štátov v angličtine.
Súčasný prezident Emmanuel Macron by z francúzštiny rád urobil druhý svetový jazyk. Spolupracuje na tom s francúzsko-marockou spisovateľkou Leïlou Slimaniovou.
„Veľa ľudí dnes vníma francúzštinu ako salónny jazyk vhodný pre vzletné vyjadrenia. Málokto sa ale učí po francúzsky z pragmatických dôvodov, napríklad, aby si našiel prácu,“ vysvetlila Slimaniová. „Podľa mňa je to zle. Francúzština je tiež jazykom biznisu a práce, je to jazyk, ktorý je cool,“ uzavrela spisovateľka svoju úvahu typickým anglicizmom.
Vo svete je v súčasnosti francúzština po angličtine, španielčine a arabčine, až štvrtým najčastejšie používaným jazykom .
— Reuters
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Ministerka kultúry odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra Pavla Sibylu
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer