Tohtoročnú Hamburskú literárnu cenu získal nemecký spisovateľ pochádzajúci z Bosny a Hercegoviny Saša Stanišić za svoj román Pôvod (Herkunft, 2019). V autobiografickom románe, za ktorý mu minulý mesiac udelili aj prestížnu Nemeckú knižnu cenu, opisuje, ako prišiel s rodičmi z Višegradu do Heidelbergu a naučil sa milovať Eichendorfa, Hölderlina a Alpy.
V Hamburgu žijúci autor sa dostal do Nemecka v roku 1992 počas bosnianskej vojny. Vo románe popisuje spoločný útek svojej rodiny a babičky, ktorá stráca pamäť. Stanišić si v oceňovanej knihe kladie otázku, čo znamená pôvod a akú úlohu hrá v našej spoločnosti.
Saša Stanišić bol už pred rokmi dvakrát nominovaný na Nemeckú knižnú cenu a v roku 2014 získal Cenu knižného veľtrhu v Lipsku za svoj titul Noc pred oslavou (Vor dem Fest, 2014). V Nemecku jeho romány vydáva vydavateľstvo Luchterhand.
Hamburskú literárnu cenu každoročne udeľuje mestské oddelenie kultúry a médií a spisovateľovi ju 2. decembra odovzdá kultúrny senátor mesta Hamnburg Carsten Brosda. S ocenením je spojená aj finančná odmena 6 000 eur.

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
