V taiwanskom prístave Su’ao postavia pamätník slovenskému dobrodruhovi, cestovateľovi a spisovateľovi Móricovi Beňovskému, ktorý sa na tomto mieste pred vyše 250 rokmi vylodil po úteku z ruského vyhnanstva. Jeho pripomenutie je súčasťou spolupráce Trnavskej župy a taiwanského okresu I-lan.
Pamätník autorovi dvojzväzkového bestsellerového diela Pamäti a cesty (Voyages et ses Mémoires) z roku 1791, je podľa vyjadrenia župy už hotový a osadia ho na budúci rok.
Pôvodné, vo francúzštine napísané Beňovského zápisky preložil Angličan William Nicholson a pod názvom Pamäti a cesty Mórica Augusta Beňovského, magnáta kráľovstiev uhorského a poľského (Memoirs and Travels of Mauritius Augustus Count de Benyowsky: Consisting of His Military Operations in Poland) tak vyšli paralelne aj angličtine. Nasledovali ich preklady do nemčiny, slovenčiny či maďarčiny a kniha sa stala svetovým bestsellerom.
Prvá slovenská verzia Pamätí z roku 1808 však obsahovala len úryvky z rukopisov. V roku 1966 vyšli v slovenčine jej ďalšie časti a až v roku 2006 publikovalo vydavateľstvo Lúč kompletný súčasný slovenský preklad jeho Pamätí a ciest z originálnej francúzštiny.
K Vrbovskému rodákovi a prvému Európanovi, ktorý sa sedem rokov pred Jamesom Cookom a Jeanom-Françoisom de La Pérousom plavil severným Tichým oceánom sa dnes okrem Slovákov hlásia aj Maďari i Poliaci.
Blízky priateľ Benjamina Franklina – osvietenec, vojak a kráľ zjednoteného Madagaskaru Móric Beňovský na africkom ostrove zahynul v roku 1786 v boji s francúzskym námorným výsadkom a je tam aj pochovaný.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová