Tohtoročnú Medzinárodnú Bookerovu cenu získal holandský spisovateľ Marieke Lucas Rijneveld. Dvadsaťdeväťročný autor sa tak stal najmladším držiteľom tejto prestížnej literárnej ceny, ktorú získal ju za svoj debutový, podľa porotcov „vnútorný a virtuózny“ román The Discomfort of Evening.
Marieke Lucas Rijneveld, ktorý sa identifikuje ako žena aj muž, u porotcov uspel pred ostatnými nominovanými, Nemcom Danielom Kehlmannom, Iránkou Šokúfe Azarovou a Japonkou Joko Ogawaovou.
Congratulations to the #InternationalBooker2020 winner The Discomfort of Evening, by author @mariek1991 and translated from Dutch by @m_hutchison. https://t.co/hSx0SCcxN6@faberbooks #TranslatedFiction #TheDiscomfortofEvening #MariekeLucasRijneveld #MicheleHutchison pic.twitter.com/BYt9OYwMfi
— The Booker Prizes (@TheBookerPrizes) August 26, 2020
Hrdinkou románu The Discomfort of Evening zo začiatku tisícročia je dievča zo zbožnej protestantskej rodiny menom Jas. Rodina žiali za tragicky zosnulým synom, zatiaľ čo Jas prepadá čoraz nebezpečnejším fantáziám. Podľa New York Times sa text dotýka tém ako incest, násilie na zvieratách alebo psychické poruchy.
Autor ocenenej knihy, rovnako ako hrdinka románu tiež vyrastal v prísne zbožnej rodine na holandskom vidieku, a aj jemu zomrel brat, ktorého cestou do školy zrazil autobus.
„Keď v rodine niekto zomrie, môže to viesť k dvom veciam. Buď sa všetci zomknú, alebo sa rodina rozpadne. Ja som ako dieťa videl, ako sa tá naša rozpadá,“ poznamenal autor.
Z knihy sa v Holandsku, kde vyšla predvlani, stal bestseller, a od tej doby bola preložená do francúzštiny, nemčiny, španielčiny, arabčiny či kórejčiny.
Medzinárodná Bookerova cena sa udeľuje za knihu preloženú do angličtiny a vydanú v Británii alebo Írsku. Jej tohtoročný víťaz mal byť pôvodne známy už v polovici mája, usporiadatelia však udeľovanie odložili kvôli pandémii.
Cena je honorovaná sumou 50-tisíc britských libier. Autor sa s ňou rozdelí s Michele Hutchisonovou, ktorá titul preložila z holandčiny do angličtiny.
Minulý rok ocenenie získal preklad románu ománskej autorky Džúchy Hársíovej.
No Banner to display
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová