Rukopisy Franza Kafku, ktoré boli od 50. rokov minulého storočia uložené vo švajčiarskych bankách, získa Národná knižnica v Jeruzaleme. Rozhodol o tom Okresný súd v Zürichu. Obsah spisovateľovej pozostalosti nie je známy.
„Vítame verdikt švajčiarskeho súdu, ktorý akceptoval predchádzajúce rozsudky izraelských súdov,“ vyjadril sa k záverečnému rozhodnutiu šéf správnej rady izraelskej Národnej knižnice. Knižnica chce získané spisy sprístupniť verejnosti.
A long-hidden trove of unpublished works by Franz Kafka could soon be revealed after a Swiss court ordered the documents to be shipped to Israel's National Library, writes @aronhellerap. https://t.co/bb8Yl1den2
— AP Middle East (@APMiddleEast) 17. apríla 2019
Mnohí odborníci sú však skeptickí k očakávaniam, že by trezory odhalili nejaké Kafkove nedokončené romány.
Pražský rodák a po nemecky píšuci spisovateľ Franz Kafka zomrel v roku 1924 na tuberkulózu. Kafkov priateľ Max Brod napriek autorovmu želaniu, aby po jeho smrti dielo zničil, časť poviedok a románov – vrátane Procesu (Der Process, 1925), Zámku(Das Schloß, 1926) a Ameriky (Amerika, 1927) vydal.
Z Franza Kafku tak posmrtne urobil jedného z najslávnejších autorov 20. storočia.
O rukopisy viedla knižnica dlhoročný spor s rodinou Esther Hoffeovej, ktorá bola sekretárkou Maxa Broda.
Spisovateľ Max Brod zomrel v roku 1968 v Tel Avive. V závete však uviedol, aby jeho pozostalosť a Kafkove spisy boli odovzdané verejnému archívu. Brodova sekretárka ale začala dielo rozpredávať v aukciách.
— Haaretz
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
