Český vydavateľský dom Albatros Media prevzal knižnú divíziu vydavateľstva Mladá fronta za 14 miliónov českých korún (543-tisíc eur). Zavŕšili sa tak rokovania o jej odkúpení, ktoré prebiehali už od začiatku roka 2020. Mladá Fronta sa tak stane sedemnástym vydavateľstvom mediálnej skupiny.
Akvizícia skrachovaného knižného vydavateľstva Mladá Fronta je štrnástou akvizíciou skupiny Albatros Media.
Firma Albatros Media koupila za 14 milionů korun knižní divizi vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu. https://t.co/ckt6HGuUPR
— Forbes Česko (@ForbesCesko) February 9, 2021
Mladá fronta, ktorá vznikla hneď po skončení druhej svetovej vojny, získala pred dvomi rokmi za sedemzväzkové komentované Spisy Bohumila Hrabala prestížnu českú cenu Magnesia Litera za vydavateľský počin.
V češtine vydávala tiež knihy Philipa Rotha, držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Herty Müllerovej, izraelského prozaika Davida Grossmana či postmodernistu Claudia Magrisa.
Mladá fronta sa vo finančných problémoch ocitla minulý rok. Zamestnanci vydavateľstva dali alebo dostali výpovede. Od októbra nedostávali mzdu a mnohí z nich si už našli novú prácu. Rozpadajúce sa vydavateľstvo prišlo aj o členstvo v českej Únii vydavateľov.
Počas vlečúceho sa konkurzu stratila knižná divízia Mladej Fronty aj mnohých zaujímavých českých aj zahraničných autorov, ktorých diela vydávala.
Skupina Albatros Media, podľa svojej hovorkyne Anety Stolzovej, so znepokojením sledovala postupný rozpad „dříve skvělého nakladatelství“ a chcela ho zachrániť. „Máme radost, že se nám nakonec podařilo dosáhnout jednomyslného konsenzu všech účastníků insolvenčního řízení,“ dodal riaditeľ Albatrosu Václav Kadlec.
Súčasťou podpísanej obchodnej transakcie je aj právo naďalej využívať značku Mladá Fronta na knižnú produkciu.
— České noviny a Forbes

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list