Českou knihou roka sa stala biografia Jana Žižku od historika Petra Čorneja. Titul Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka zvíťazil aj v kategórii náučnej literatúry ceny Magnesia Litera. V najsledovanejšej kategórii Litera za prózu uspel Jiří Kratochvil s románom Liška v dámu.
Hlavnú cenu Kniha roka vyberá zo všetkých kategórií tristo oslovených zástupcov z literárnej oblasti. Historická publikácia toto ocenenie získala aj v roku 2014. Vtedy uspel Jiří Padevět so svojím Průvodcem protektorátní Prahou.
? Českou literární cenu Magnesia Litera převzali v pondělí večer spisovatelé a spisovatelky. Své nominace proměnili historik Petr Čornej i bloger Jiří Švihálek, kteří byli nedávno hosty na Radiožurnálu.https://t.co/hFpJlqbc1Z
— Radiožurnál (@Radiozurnal1) September 1, 2020
Petr Čornej sa na 850 stranách snaží opísať život českého vojvodcu Jana Žižku bez historického a národného sentimentu. „Černobílý pohled bývá ideologický. Dějiny jsou barevné a dramatické, jenom v takovém případě jsou krásné,“ uviedol autor.
Spisovateľ Jiří Kratochvil, ktorý bol na cenu Magnesia Litera nominovaný už tretíkrát, tento rok ocenenie získal za prózu. So svojou útlou knihou Liška v dámu sa vracia do päťdesiatych rokov. „Je poctou imaginaci, literatuře jako hře slov a obrazů, ale zároveň nabízí i silný příběh o propojování a zároveň neslučitelnosti různých světů a také oslavu lidské a liščí svobody,“ zdôvodnila svoju voľbu porota Magnesie Litery.
V kategórii publicistika porotcov presvedčil Aleš Palán s titulom Jako v nebi, jenže jinak, s ktorým nadviazal na oceňovaný rozhovor so šumavskými samotármi Raději zešílet v divočině.
Z kníh pre deti a mládež by podľa Magnesie Litery mali čitatelia siahnuť po encyklopedickej novinke konceptuálneho výtvarníka Davida Böhma A jako Antarktida.
Objavom roka sa vďaka debutovému súboru poviedok Hranice lesa stal Vratislav Kadlec. Ladislavovi Nagyovi patrí cena za preklad troch zväzkov z pentalógie Patrick Melrose od britského autora Edwarda St Aubyna.
Literu za nakladateľský počin získalo vydavateľstvo Prah za Labyrint světa a ráj srdce Jana Amosa Komenského, ktorý vedľa seba ponúka pôvodný text z roku 1623 a jeho verziu „preloženú“ do češtiny dvadsiateho prvého storočia. Cena čitateľov patrí príbehu Gump – pes, který naučil lidi žít od Filipa Rožeka.
Cieľom ocenení, ktoré udeľuje spolok Litera, je popularizovať kvalitnú literatúru a pomáhať jej nachádzať cestu k čitateľom. Čo sa aj darí, pretože už samotná nominácia zvyšuje o vybrané knihy záujem.
Do 19. ročníka súťaže Magnesia Litera sa prihlásilo 488 titulov a šancu uspieť malo po výbere nominácií 27 kníh a šesť blogov. Tento rok uspel web Pacholek.com Jiřího Šviháleka, ktorý pri dopravnej nehode prišiel o nohu.
— Magnesia Litera a ČT24
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová