Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie je po piatkovom útoku nožom na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na vystúpení v štáte New York ho útočník bodol do krku a brucha. Do nemocnice ho previezli vrtuľníkom a dýcha pomocou umelej ventilácie. Nemôže hovoriť a pravdepodobne stratí aj jedno oko.
„Správy nie sú dobré,“ uviedol spisovateľov agent Andrew Wylie. Útočník mu navyše pretrhal nervy v ruke a poranil pečeň.
BREAKING: Author Salman Rushdie has been attacked as he was about to give a lecture in western New York. An @AP reporter witnessed a man storm the stage at the Chautauqua Institution and begin punching or stabbing Rushdie as he was being introduced. https://t.co/bVTbfkLjyL
— The Associated Press (@AP) August 12, 2022
Salman Rushdie sa preslávil románom Deti polnoci (Midnight’s Children, 1981), za ktorý získal aj prestížnu Man Bookerovu cenu. Po vydaní jeho štvrtej knihy Satanských veršov (The Satanic Verses, 1988) sa však musel dlhé roky skrývať.
Surrealistický, postmoderný román vyvolal pobúrenie medzi moslimami, ktorí jeho obsah považovali za rúhanie – urážku náboženstva a Boha. Kniha bola v niektorých krajinách zakázaná a rok po jej vydaní vyzval najvyšší iránsky vodca ajatolláh Chomejní prostredníctvom fatwy na Rushdieho popravu.
V roku 1991 bol zavraždený japonský prekladateľ knihy Hitoši Igaraši, o niekoľko mesiacov neskôr dobodaný taliansky prekladateľ Ettore Capriolo a postrelený bol aj nórsky vydavateľ knihy William Nygaard, tí však napokon prežili.
Iránska vláda na piatkový útok na Rushdieho nereagovala. Iránske médiá ho však v spravodajstve opísali ako odpadlíka, ktorý opustil a zaprel svoju vieru.
— BBC News
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová