Známe osobností západného kultúrneho, akademického a mediálneho sveta sa vzopreli narastajúcej kultúre intolerancie, dogmatizmu a cenzúre inkvizičných aktivistov. Podpísali sa pod otvorený list, ktorý vyšiel v poprednom americkom časopise Harper’s.
Medzi 150 osobnosťami sú napríklad spisovatelia Margaret Atwoodová, Salman Rushdie, J. K. Rowlingová, filozofi Noam Chomsky a Andrew Solomon, historik Francis Fukujama, novinári Anne Appelbaumová, Fareed Zakaria či feministka Gloria Steinemová.
A statement signed by 150 people incl. Bill T. Jones, Wynton Marsalis, Jennifer Finney Boylan, Noam Chomsky, J.K. Rowling, Margaret Atwood, and Salman Rushdie expresses concern over the illiberal trend intensified by our national reckoning.https://t.co/4zPjuPNXBu
— Harper's Magazine (@Harpers) July 7, 2020
Signatári sú znepokojení tým, akou netolerantnou sa stala verejná diskusia. Sú znepokojení vynucovaním si názorovej konformity či trestaním a pracovnoprávnym postihovaním ľudí, ktorí prejavia odlišný názor. To podľa nich vedie k atmosfére strachu, na ktorú už teraz doplácame všetci.
„Spisovatelia, umelci a novinári sa obávajú o svoje živobytie, ak sa odklonia od konsenzu alebo súhlas s ním neprejavujú s dostatočným nadšením“.
V liste ďalej upozorňujú, že „narastajúca kultúra netolerancie a dusivej atmosféry“ ohrozuje slobodu myslenia, diskusiu a posilňuje inkvizičný vplyv „novodobej podoby náboženstva“.
Podľa signatárov je zarážajúco mrazivé, že hodnoty, na ktorých stojí západná slobodná spoločnosť, dnes zúfalo zápasia o prežitie. Platí to najmä o Spojených štátoch a Veľkej Británii, teda o krajinách, ktoré boli považované za bašty slobody myslenia.
Odlišné názory sa porážajú argumentáciou a presviedčaním, nie umlčiavaním, zosmiešňovaním či trestaním oponentov „vo falošnej nádeji, že takto potichu zmiznú,“ zdôrazňujú svetové osobnosti. Slobodný človek podľa nich „potrebuje priestor na nesúhlas“.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová