Ivan Kollár
Neuvedomil si to len francúzsky ekonóm Thomas Piketty pri písaní Kapitálu v 21. storočí, ale aj prozaik Michel Faber, ktorého románový opus odohrávajúci sa v 19. storočí v Londýne, vydalo české vydavateľstvo Argo v roku 2014 a 2018 pod názvom Kvítek karmínový a bíly (The Crimson Petal and the White, 2002) .
Faber na pozadí vzrušujúceho (nielen zo sexuálneho hľadiska) príbehu vzťahu prostitútky Sugar a dediča voňavkárskeho impéria Williama Rackhama poskytol nielen detailný popis viktoriánskeho Londýna, ale aj náčrt problémov súčasného sveta.
Román poskladaný z románov ako z kúskov puzzle dokončil v roku 1978 francúzsky spisovateľ Georges Perec, ktorý pod názvom Život návod k použití (La Vie mode d’emploi, 1978) vydalo v roku 2017 vydavateľstvo Rubato. Perec doslova impozantným spôsobom zhustil svet do obytného domu, v ktorom sa v každom jeho byte odohráva príbeh. Ak sa chcete prechádzať z bytu do bytu, od osudu k osudu, alebo ak chcete nazrieť do rôznych období či precítiť rôzne literárne štýly, je Perecov dnes už legendárny román dobrým spôsobom ako sa zoznámiť s tak trochu netradičnou, ale o to zaujímavejšou literatúrou.
V lete nastáva aj obdobie, ktoré sa označuje ako psie dni. Presne takto Psie dni nazval svoj knižný debut z roku 1970 aj nedávno zosnulý Dušan Mitana. Asi nie je lepší čas ako leto, kedy si buď opäť, alebo aj premiérovo, prečítať poviedky z tejto knihy.
Sloboda a intelektuálno-ľudské dozrievanie v časoch totalitného temna sú témy, o ktorých sa oplatí čítať aj s odstupom času, nehovoriac ak a sa im v poviedkach venoval práve Dušan Mitana.
Odporúčania Miroslava Bekeča
finančným príspevkom prostredníctvom vašej platobnej karty alebo cez internetový platobný systém PayPal
IBAN: SK92 8330 000000 2001476552
BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Ďakujeme za vašu podporu!