Leto – obdobie dovoleniek, dlhých dní a slnečného počasia so sebou automaticky prináša viac času na čítanie. Zároveň nám rozširuje spektrum miest, kde sa čítaniu môžeme venovať. Nemusíme byť len doma, v obľúbenom kresle, ale knihu (prípadne čítačku) si so sebou môžeme zobrať na pláž, do lietadla, na chatu, do parku alebo aspoň na balkón. No ešte predtým, ako sa niekam vyberieme, by sme si mali vyjasniť, čo od letného čítania očakávame.
Kniha nás môže v horúcom počasí príjemne schladiť alebo naopak podporiť letnú atmosféru. Môžeme si oddýchnuť pri dobrom príbehu alebo radšej siahnuť po rozsiahlom a náročnom diele. K výberu správneho letného čítania sa dá pristupovať naozaj rôznorodo a ťažko by sme hľadali dielo, ktoré by bolo nevhodné čítať v lete.
Máme preto pre vás dobrú správu: nech už si zvolíte akýkoľvek variant, vedzte, že ste si vybrali správne. A ak by ste predsa len potrebovali pomôcť s výberom kníh na najbližšie obdobie, inšpirujte sa našimi odporúčaniami.
Patrícia Šišková
Vo všeobecnosti platí: ak si chcete umocniť zážitok z dovolenky, prečítajte si knihu, ktorej dej sa odohráva na rovnakom mieste, alebo aspoň v rovnakom štáte. Získate tak iný pohľad aj na krajinu, aj na konkrétne dielo, ktoré sa stane osobitým bedekrom. No čo v prípade, že neviete takúto knihu nájsť, alebo sa na dovolenku nechystáte?
Vtedy je vhodný moment siahnuť po niečom všeobecnejšom, napríklad po knihe V zajatí geografie (Prisoners of Geography, 2015). Jej autor, Tim Marshall, nás v nej dodatočne učí to, čo náš vzdelávací systém zanedbáva: prepája informácie z geografie, histórie, politológie a ekonomiky. Jedná sa o skutočne univerzálneho sprievodcu modernými dejinami. V desiatich kapitolách zavítame do známych aj menej známych končín sveta a túto formu cestovania môžeme rozhodne považovať za jednu z najekologickejších.
Vydať sa balónom na severný pól? Odvážny a ambiciózny cieľ. Najmä, keď sa píše 19. storočie. Trojica Švédov bez akýchkoľvek polárnych skúseností sa na takúto výpravu odhodlala. Andréeho expedícia je v našich končinách neznáma, no pre Švédku Beu Uusmu sa stala posadnutosťou. Expedícia: Môj ľúbostný príbeh (The expedition: A love story, 2014) je encyklopédiou, dobrodružným príbehom a detektívkou zároveň. Výnimočne spracovaná kniha, nevšedná formátom, krásna dizajnom a pútavá obsahom je bezpochyby vhodná na vyváženie tropických dní.
Na slovenský knižný trh sa dostáva čoraz viac súčasnej talianskej literatúry. Aktuálny výber je už snáď rovnako široký ako množstvo obľúbených talianskych dovolenkových destinácii: Elena Ferrante, Paolo Cognetti, Michela Murgia, Donatella di Pietrantonio, Mariateresa Di Lascia, Paolo Giordano a ďalší.
Medzi poslednými preloženými dielami sa nachádza práve najnovšia Giordanova kniha Požierači neba (Divorare il cielo, 2018). Paolo Giordano v knihe situovanej na juhotaliansky vidiek prepája lásku, vášeň, túžbu po dieťati, priateľstvo, ale aj ekológiu, aktivizmus a náboženstvo, čím sa snaží vystúpiť z tieňa svojho prvého románu Osamelosť prvočísel (La solitudine dei numeri primi, 2008).
Za zmienku stojí aj ďalšia čerstvá novinka, od pre Slovákov doteraz neznámej Talianky Nadii Terranovy. Sicílska spisovateľka v románe Zbohom prízraky (Addio fantasmi, 2018), ktorý je tento rok nominovaný na prestížnu cenu Premio Strega, rieši vyrovnávanie sa s minulosťou a dávnymi traumami.
Odporúčania Jakuba Neumanna
finančným príspevkom prostredníctvom vašej platobnej karty alebo cez internetový platobný systém PayPal
IBAN: SK92 8330 000000 2001476552
BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Ďakujeme za vašu podporu!