„Aký veľký idealista potrebuje byť človek na to, aby sa pokúsil zachrániť lokálnu ekonomiku malého mestečka predajom kníh? Môže sa mu to podariť? A je možné, že sa z neho nakoniec stane kráľ?“
Richard Booth sa po štúdiu histórie na Oxforde zamestnal ako účtovník. V práci to vydržal celé 3 týždne, potom sa zbalil a odišiel k rodičom na waleský vidiek do Hay-on-Wye, kde vyrastal. Ekonomická situácia nebola priaznivá, no on veril, že by svoje milované mestečko s menej ako dvetisíc obyvateľmi mohol postaviť na nohy. Pomôcť mu v tom mala literatúra.
Z dedičstva po strýkovi kúpil miestnu budovu starej požiarnej stanice, ktorú prebudoval na antikvariát. Písal sa rok 1962 a aby jednoducho a lacno zaplnil police v obchode, vybral sa do Spojených štátov, kde kupoval knihy od amerických univerzít, knižníc, skrachovaných distribútorov, alebo od nesčítaných potomkov zberateľov, ktorí často ani nevedeli, aký poklad zdedili. Pre Bootha to bol výhodný obchod – jedna kniha ho vyšla v priemere na niekoľko centov. Po tonách ich posielal v kontajneroch cez oceán domov, do Spojeného kráľovstva.
Richard George William Pitt Booth
Čoskoro ich mal toľko, že jedna budova nestačila, a tak kúpil ďalšie: staré sklady, a dokonca aj normanský mestský hrad, ktorý bol síce v havarijnom stave, ale stále obývateľný.
Koncom 70. a začiatkom 80. rokov mal Booth na sklade už viac ako milión kníh, ktoré na policiach zaberali v súčte 9,9 míle, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší antikvariát na svete.
Úspech inšpiroval aj ostatných obyvateľov mestečka, ktorí si tiež založili antikvariáty, dokonca sa sem presťahovali aj predajcovia z iných častí Spojeného kráľovstva. V sedemdesiatych rokoch sa preto Hay-on-Wye začal prezývať knižné mestečko. Na menej ako dvetisíc obyvateľov pripadalo viac ako 30 antikvariátov. Sám Booth prevádzkoval šesť z nich.
Richard Booth’s Bookshop vo Hay-on-Wye
Booth bol podľa Guardianu excentrik toho najlepšieho druhu, ktorý nikdy nedokázal ovládnuť svoju vášeň pre bláznivé veci. Svedčí o tom aj príhoda, ako na deň bláznov, 1. apríla 1977, kráčal po hlavnej ulici Hay-on-Wye vo falošnom kráľovskom rúchu s podomácky vyrobenou korunou na hlave. Hay-on-Way vyhlásil za suverénny štát, seba za kráľa Richarda Knižné srdce (Cœur de Livre) a svojho koňa za premiéra.
Začalo sa to ako prvoaprílový žart, no Booth túto myšlienku ďalej rozvíjal: vydával pasy, natlačil peniaze z ryžového papiera, menoval svojich priateľov do vládneho kabinetu. Zasadnutia vlády sa konali raz mesačne – vždy v krčme. O priebehu rokovaní rozhodovala ručička „otáčacieho kolesa“, aké poznáme zo spoločenských hier. Medzi možnosťami, ktoré mohli vytočiť, bolo napríklad „vypiť si drink“, „odložiť na ďalšie stretnutie“ či „odseknúť jej hlavu“. Okrem panovníckych povinností viedol Booth aj nie príliš tajnú spravodajskú službu známu ako C. I. Hay.
Kráľ Richard Knižné srdce so svojím ministrom v roku 1979
Povesť knižného mestečka vytvorila ideálne podmienky na realizáciu ďalších nápadov. V roku 1988 založil Peter Florence so svojimi rodičmi Normanom a Rhondou Hayský festival literatúry a umenia (Hay Festival of Literature and Arts), ktorý funguje dodnes. Každoročne privedie do dediny na rieke Wye, ktorá stovky rokov vyvážala maximálne tak vlnu, kukuricu či hovädzie mäso a s literatúrou nemala nič spoločné, desiatky tisíc návštevníkov.
Booth sa k myšlienke literárneho festivalu zo začiatku staval skepticky a jeho výrok: „Nikdy som nestretol autora, ktorý by napísal knihu z druhej ruky,“ sa zapísal do histórie festivalu. Napriek tomu sa však z podujatia stal jeden z najväčších literárnych festivalov v Spojenom kráľovstve, slávny aj za hranicami kontinentu. Americký prezident Bill Clinton ho v roku 2001 označil za „Woodstock mysle“.
O niekoľko rokov neskôr, Booth festival akceptoval, aj sa ho aktívne zúčastnil. V roku 2014 dokonca súhlasil, že spolok hayských spisovateľov Hay Writers’ Circle môže udeľovať literárnu cenu, ktorá ponesie jeho meno: Richard Booth Prize.
Väčšina antikvariátov v Hay-on-Wye funguje dodnes, mnohé z nich sa špecializujú na konkrétny žáner. Či už sú to detské knihy (Children’s Bookshop), knihy o autách (Ashbrook Garage), alebo mapy (Mostly Maps). Atmosféru kníhkupectva zameraného na detektívky, krimi a horory (Murder and Mayhem) dopĺňajú tematicky zvolené dekorácie, ako napríklad zbrane na stenách či biela silueta človeka na podlahe.
Ďalšou výnimočnou predajňou je Poetry Bookshop – jediné kníhkupectvo v celej Británii, ktoré sa špecializuje na poéziu. Možno by sme vzhľadom na úzko profilové zameranie očakávali malú predajňu, no opak je pravdou. Knihy sa rozprestierajú na viacerých podlažiach a výber je pravdepodobne najlepší v krajine. Pre zberateľov a milovníkov poézie z celého sveta je to práve Poetry Bookshop, ktorý je ich hlavným dôvodom návštevy malého waleského mestečka. V prevádzke je od roku 1979 a to, že prežil dodnes a dokonca prevádzkuje vlastný e-shop, možno považovať za veľký triumf poézie v digitálnom veku.
V priestoroch Kníhkupectva Richarda Bootha (Richard Booth’s Bookshop) dnes okrem širokej ponuky kníh rôznych žánrov nájdeme aj kaviareň a kino. Paradoxne, budova v centre mestečka, ktorá pôvodne slúžila ako kino, je prerobená na antikvariát.
Richard Booth’s Bookshop vo Hay-on-Wye
Koncept knižného mestečka sa čoskoro ujal aj v iných krajinách. Jeden z prvých nasledovníkov bolo rurálne belgické mestečko Redu. Noel Anselot, novinár, ktorý pracoval aj v ropnom priemysle, navštívil v sedemdesiatych rokoch Hay-on-Wye, čo ho inšpirovalo k tomu, že prerobil priestory slimačej farmy na antikvariát. Počas Veľkej noci v roku 1984 bolo Redu oficiálne vyhlásené za dvojičku Hay-on-Wye samotným Richardom Boothom. Na otvorení bolo približne 15-tisíc ľudí.
Svoje Hay-on-Wye chceli mať aj Francúzi. Kníhviazač Michel Braibant ho v roku 1989 založil v južnom Francúzsku, blízko pevnosti Carcassonne. Mestečko Montolieu obklopené vinohradmi učarovalo aj Boothovi, ktorý tam tiež, na podporu projektu, kúpil budovu, z ktorej sa stal antikvariát.
Vo veľkých mestách môžeme nájsť množstvo kníhkupectiev. Aj tých komerčnejších, ktoré patria veľkým reťazcom, ale aj niekoľko menších nezávislých so špecifickou atmosférou. Podobne je to s antikvariátmi. No jedinečnosť knižných mestečiek spočíva práve v tom, že na veľmi malej ploche je skoncentrovaných nepomerne veľa kníh, medzi ktorými sú často vzácne výtlačky. A ak chceme navštíviť ďalšie výnimočné kníhkupectvo, nemusíme sa niekoľko desiatok minút premiestňovať na druhý koniec mesta, väčšinou stačí, že prejdeme cez cestu.
Niektoré z mestečiek sú členmi Medzinárodnej organizácie knižných miest (International Organisation of Book Towns), celkovo ich je na svete už viac ako 40. Za zmienku určite stojí aj prvé škandinávske knižné mestečko Fjærland skryté medzi nórskymi horami, fjordom a ľadovcom, no môžeme sa pozrieť aj mimo náš kontinent. Fenoménu knižného mesta podľahli aj Richmond v Južnej Afrike, Kampung Baku Melaka v Malajzii, Faetherston na Novom Zélande, či Paju v Južnej Kórei. Na Slovensku knižné mestečko zatiaľ nemáme, to najbližšie môžeme navštíviť v Dolnom Rakúsku, západne od Viedne v Purgstalli.
Vo svojej biografii Moje knižné kráľovstvo (My Kingdom of Books, 1999) Richard Booth napísal, že vďaka rozhodnutiu vybudovať antikvariát v Hay-on-Wye mohol miesto malej roly vo veľkom biznise zohrať veľkú rolu v tom malom. Avšak nerobil to pre peniaze. Booth bol veľký idealista, neúnavný (seba)propagátor a napriek svojej (síce krátkej) pracovnej skúsenosti ako účtovník bol dosť nepozorný obchodník, ktorý často meškal s platením účtov. Podľa slov Petra Florenca pre BBC Boothovou motiváciou neboli peniaze, ale vízia pomôcť svojmu mestu a hlavne zábava a radosť zo života.
Richard Booth zomrel vo veku 80 rokov v auguste 2019. Vo svojej na prvý pohľad donkichotskej misii sa mu podarili neuveriteľné veci. Z pekného, ale inak ničím výnimočného waleského mestečka spravil jedinečné miesto, ktoré inšpiruje ďalšie mestá po celom svete. Nahromadením tisícok kníh prilákal turistov a pomohol oživiť lokálnu ekonomiku. Nebol intelektuál, no napriek tomu bol vášnivý čitateľ najmä detektívok a krimi románov. Samozrejme, len tých z druhej ruky. Pretože ako hovorieval: „Nová kniha je pre ego, kniha z druhej ruky je pre intelekt.“
Fotografie a grafika: Hay-on-Wye Tourist Information Bureau, Ian Tyas / Hulton Archive, CMH Images, The Independent Kingdom of Hay, Frances Lincoln, Y Lolfa