Vo veku 92 rokov zomrel spolutvorca známej komiksovej postavy Asterixa francúzsky ilustrátor Albert Uderzo. Informáciu o smrti výtvarníka, ktorý postavičku galského hrdinu vytvoril spoločne so scenáristom Reném Goscinnym, priniesla tlačová agentúra AFP.
Prvý dobrodružný príbeh s drobným bojovníkom Asterixom sa v komiksovom časopise Pilote objavil pred 55 rokmi 29. októbra 1959.
Albert Uderzo, l’un des pères d’« Astérix », est mort https://t.co/24tLuaAQNH
— Le Monde (@lemondefr) March 24, 2020
Príbeh komiksovej postavičky z Gálie sa zrodil na terase domu v severovýchodnej časti Paríža. Albert Uderzo tam spoločne s priateľom René Goscinnym vymysleli drobného bojovníka Asterixa, ktorý uprednostňuje svoj um pred hrubou silou. Ich príbehy patria dodnes k najobľúbenejším komiksom vo Francúzsku. Po Goscinnyho smrti v roku 1977 sa Uderzo rozhodol pokračovať v práci a okrem ilustrovania sa ujal aj písania komiksov.
“Comme on dit «il faut rendre à César ce qui appartient à César», j'ai envie de dire: «Il faut rendre Astérix à ses lecteurs. Car c'est à eux qu'il appartient… Et pas à moi.” A.U.
Hommage à Albert Uderzo?"La Zizanie" ce soir à 19h sur @franceculturehttps://t.co/XAvwxzLNFM— France Culture (@franceculture) March 24, 2020
V 90. rokoch minulého storočia ožili Asterix a Obelix aj na filmovom plátne. Astrerixa vo filme stvárnil francúzsky herec Christian Clavier a Obelixa Gérard Depardieu. Hraný film však nikdy nezatienil úspech pôvodnej komiksovej série.
O jej obľúbenosti svedčí tiež fakt, že 37 kníh, ktoré od roku 1959 vznikli, bolo preložených do 107 jazykov vrátane latinčiny a starogréčtiny a po celom svete sa dodnes predalo okolo 325 miliónov výtlačkov. V roku 2009 sa o Asterixovi dokonca uskutočnila prednáška na parížskej Sorbonne.
Komiksový autor zomrel v spánku vo svojom dome v meste Neuilly ležiacom neďaleko Paríža, kde podľahol infarktu. „Jeho smrť nesúvisí s novým koronavírusom“, upresnil pre francúzsku tlačovú agentúru jeho švagor Bernard de Choisy a dodal, že výtvarník sa v ostatných týždňoch cítil veľmi unavený.
— Le Monde
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová