Vo veku 77 rokov zomrel v Ríme svetoznámy taliansky režisér a scenárista Bernardo Bertolucci, ktorý patril ku kľúčovým postavám talianskej filmovej novej vlny, ale do dejín svetovej kinematografie sa navždy zapísal kontroverznou snímkou Posledné tango v Paríži (1972), alebo historickou filmovou freskou ocenenou deviatimi Oscarmi, vrátane sošky za najlepší film a najlepšiu réžiu, Posledný cisár (1987).
Bernardo Bertolucci sa narodil 16. marca 1941 v Parme v rodine talianskeho básnika Attilia Bertolucciho. Aj budúci slávny režisér sa na začiatku umeleckej kariéry venoval písaniu poézie a beletrie. Svoj talent napokon uplatnil vo filme.
Začínal v roku 1961 ako asistent režiséra Piera Paola Pasoliniho pri nakrúcaní drámy Accatone (1961). Samostatne ako režisér debutoval v roku 1962 filmom La Commare secca (Kmotrička smrť). Natrvalo sa na filmovej scéne usadil po nakrútení filmu Il Conformista (Konformista, 1970), ktorý bol adaptáciou rovnomenného románu Alberta Moraviu.
Prvú nomináciu na Oscara Bertolucci zaznamenal po nakrútení milostnej drámy Posledné tango v Paríži. V legendárnom filme, v ktorom nechýbali na tú dobu odvážne erotické scény, hlavné postavy stvárnili Marlon Brando a Maria Schneiderová.
O kontroverznom filme sa začalo opäť hovoriť v roku 2016 v súvislosti s hnutím #MeToo. V roku 2013 sa totiž na verejnosť dostalo vyjadrenie samotného režiséra, ktorý priznal, že scéna, v ktorej Marlon Brando análne znásilňuje Mariu Schneiderovú s použitím masla ako lubrikantu, nebola hraná. „Myšlienka záberov s maslom nám s Marlonom napadla ráno pred nakrúcaním,“ uviedol Bertolucci pre La Cinémathèque Française v Paríži v roku 2013. Francúzska herečka nestihla so scénou vyjadriť súhlas.
Aj napriek zdravotným problémom, po neúspešnej operácii platničky z roku 2003 bol pripútaný na invalidný vozík, nechal o sebe Bernardo Bertolucci ako režisér počuť ešte minimálne dvoma zaujímavými filmami. V roku 2003 dokončil film Rojkovia, ktorým sa pokúsil na pozadí príbehu zo 60. rokov minulého storočia, z obdobia študentských nepokojov oživiť európsku novú vlnu.
V roku 2012 dokončil svoj posledný film Ja a Ty, ktorý je rovnomennou adaptáciou novely talianskeho spisovateľa Niccola Ammanitiho.

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
- Vydavateľský dom Albatros Media Slovakia oznámil akvizíciu vydavateľstva Matys
- Vo veku 64 rokov zomrel slovenský maliar, grafik a ilustrátor Peter Stankovič
- Vo veku 67 rokov zomrela slovenská divadelná a filmová herečka Táňa Radeva
