Vo veku 77 rokov zomrel ruský básnik, niekdajší sovietsky undergroundový burič a ľavicový radikál Eduard Limonov. Informáciu o spisovateľovej smrti ruskému serveru Meduza potvrdila nezisková organizácia Iné Rusko, s ktorou autor úzko spolupracoval.
Eduard Limonov sa preslávil najmä románom, ktorý v češtine vyšiel pod názvom To jsem já, Edáček (Это я, Эдичка, 1979). Autor v ňom opisuje svoje skúsenosti z emigrácie v Spojených štátoch.
Умер писатель Эдуард Лимонов. Ему было 77 лет.
«В наши дни следует быть «кул» — смертельно спокойным. И, расставаясь навеки следует ограничиться коротким «пока!». pic.twitter.com/UygeRz5mlP— Дилетант (@diletant_media) March 17, 2020
Spisovateľ, ktorý sa narodil v rodine dôstojníka KGB, emigroval v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Istý čas žil v New Yorku, neskôr sa usadil vo Francúzsku, kde v roku 1987 získal aj občianstvo.
Po rozpade Sovietskeho zväzu sa Limonov vrátil do Ruska, dal sa na politiku a dva roky strávil vo väzení. Patril k vodcom protiputinovskej opozície. Po anexii Krymu v roku 2014 však Limonov vyjadril ruskému prezidentovi čiastočnú podporu a zdieľal aj niektoré jeho myšlienky o veľkom Rusku. Nacionálno-boľševickú stranu Ruska, v ktorej sa Eduard Limonov angažoval, napokon úrady zakázali.
Limonovov najznámejší emigrantský román To jsem já, Edáček (Это я, Эдичка) vyšiel v susednom Česku už dvakrát. Najprv roku 1994 a neskôr aj v roku 2013. „Práve americká skúsenosť nasadila ostrohy jeho živelnému ľavičiarstvu,“ uviedlo pri druhom vydaní románu vydavateľstvo Paseka.
Tento rok sa na pulty kníhkupectiev dostal aj český preklad Limonovovej knihy Posvátná monstra (Священные монстры, 2004), s viac ako 50 profilmi osobností svetovej literatúry, politiky a kontrakultúry.
Bohémskemu a politickému životu Eduarda Limonova sa venoval aj francúzsky spisovateľ Emmanuel Carrèr. Jeho kniha Limonov (2011) získala prestížnu Renaudotovu cenu.
— Meduza
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová