Americká spoločnosť Amazon zareagovala na výzvu a zo svojej ponuky odstránila anglický preklad antisemitskej knihy Poisonous Mushroom (Der Giftpilz, 1938) od nemeckého autora Ernsta Hiemera. České vydanie titulu Jedovatá houba (Guidemedia etc., 2017) pred niekoľkými dňami stiahli z predaja aj niektoré slovenské kníhkupectvá.
Amerického internetového predajcu na kontroverznú knihu upozornili britská vzdelávacia organizácia H.E.T. a osvienčimský Pamätník holokaustu a vyzvali spoločnosť, aby titul obsahujúci nacistickú protižidovskú propagandu a je určený deťom a mládeži z online kníhkupectva odstránila.
The @AuschwitzMuseum demands @Amazon drop ‘Nazi propaganda’ books https://t.co/qCTetIfEGH
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) February 22, 2020
Text, ktorý prirovnáva Židov k diablovi, bol „napísaný tak, aby vymýval mozog celej generácii detí, Židia sú podľa neho neodmysliteľnou súčasťou zla,“ uviedla výkonná riaditeľka The Holocaust Educational Trust Karen Pollocková.
Protižidovská detská kniha patrila aj k dôkazovým materiálom v Norimberskom procese, ktorý jej vydavateľa Juliusa Streichera odsúdil za zločiny proti ľudskosti na trest smrti. Jeho posledné slová pred popravou v roku 1946 boli „Heil Hitler“.
Elektronické vydanie Poisonous Mushroom si už používatelia do čítačky Kindle nestiahnu.
Najväčšie internetové kníhkupectvo sveta v ostatnom čase zvýšilo kontrolu obsahu a mnohé problematické tituly už z ponuky odstránilo. Objavili sa však aj argumenty proti zákazu predaja podobných textov, pretože môžu byť užitočné pre historikov aj pedagógov.

POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list
- Vydavateľský dom Albatros Media Slovakia oznámil akvizíciu vydavateľstva Matys
- Vo veku 64 rokov zomrel slovenský maliar, grafik a ilustrátor Peter Stankovič
- Vo veku 67 rokov zomrela slovenská divadelná a filmová herečka Táňa Radeva
