Slovenská pošta vydala poštovú známku s portrétom slovenského spisovateľa a scenáristu Ladislava Grosmana. Okrem autorovho portrétu je na známke aj scéna z oscarového filmu Obchod na Korze, ktorý v roku 1966 americká Akadémia filmového umenia ocenila ako najlepší cudzojazyčný film.
Známka s nominálnou hodnotou jedno euro ma rozmery 26,5 × 33,9 milimetra vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami.
Viacerí členovia jeho rodiny počas 2. svetovej vojny trpeli, Grosmanovi rodičia aj traja súrodenci zahynuli pri bombardovaní transportného vlaku. Po skončení vojny žil v Prahe, kde v päťdesiatych rokoch absolvoval Vysokú školu politickú a sociálnu. Po návrate na Slovensko pracoval vo vydavateľstve Pravda.
Námety Grosman čerpal z rodného Zemplína a života drobných ľudí židovskej komunity. Hlboko preciťoval ich tragický osud a zachytil ich spôsob života. Novelu Obchod na Korze napísal v roku 1965 podľa svojej staršej poviedky Pasca.
Novela vznikala paralelne so scenárom pre oscarový film režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na Korze (1965). Film vznikal v štúdiu na Barrandove a nakrúcali ho v Sabinove.
Grosmanov strhujúci príbeh židovskej majiteľky obchodu, vdovy Rozálie Lautmannovej, ktorú hrala poľská herečka Ida Kamińská, a jej arizátora, Tóna Brtku Jozef Kroner, vyjadril celú tragickosť osudov obyvateľov slovenského mestečka, ktorým do života kruto zasiahne nacizmus.
Vo vlasti Ladislav Grosman zo svojho ocenenia profitoval len krátko, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 emigroval do Izraela, kde pôsobil na univerzite a vo veku 59 rokov tam zomrel v roku v 1981.
Spolu s poštovou známkou vyšla aj obálka prvého dňa s pečiatkou s dátumom 29. január 2021 a domicilom mesta Humenné. Motívom prítlače je kompozícia gombíkov a zatváracích špendlíkov zobrazujúca Davidovu hviezdu. Autorkou výtvarného návrhu poštovej známky, obálky aj pečiatky je Natália Ložeková.
— Slovenská pošta a Poštová filatelistická služba
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová