Rusko zakázalo na svoje územie vstúpiť 25 občanom Spojených štátov. Okrem manželky a dcéry amerického prezidenta sa na sankčnom zozname nachádza aj spisovateľ, politológ a filozof Francis Fukuyama. Moskva ich považuje za strojcov rusofóbneho kurzu, vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Autor japonského pôvodu Francis Fukuyama je známy najmä svojím dielom Koniec dejín a posledný človek (The End of History and the Last Man, 1992).
Фрэнсису Фукуяме запретили въезд в Россию «на бессрочной основе». Вместе с автором «Конца истории» в список попали жена и дочь Джо Байдена. Через две недели после начала войны в American Purpose вышла статья Фукуямы, где он написал: «Путину не пережить поражение его армии». pic.twitter.com/ByUtMgLTC1
— The Insider (@the_ins_ru) June 28, 2022
Vo svojom najznámejšom titule Francis Fukuyama oponuje názorom iného amerického autora Samuela Phillipsa Huntingtona.
Zatiaľ čo Huntigton predpovedal neustály spor základných civilizačných celkov (západného, pravoslávneho, islamského či budhistického), Fukuyama tvrdí, že pádom takzvanej železnej opony sa dejiny v podstate skončili.
Totalitné štáty a diktatúry považoval iba za dočasný anachronizmus a je vraj len otázkou času, kedy aj v nich zvíťazí západný model fungovania spoločnosti. Fukuyama na rozdiel od Marxa, podľa ktorého dejiny smerujú ku komunizmu, za ich koniec považuje práve dosiahnutie liberálnej spoločnosti.
Myšlienka, že sa ľudstvo ocitlo na konci svojich dejín, pretože neexistujú životaschopné alternatívy voči trhovej ekonomike a liberálnej demokracii, vyvolala vo svete búrlivé diskusie.
Vo svojom neskoršom titule Francis Fukuyama pripustil, že kultúra sa nedá úplne oddeliť od ekonómie. Fukuyama býval tiež spájaný s nástupom neokonzervatizmu v Spojených štátoch. Filozof sa však od neokonzervativizmu dištancoval.
Fukuyama pôsobil na Univerzite Georgea Masona či Univerzite Johnsa Hopkinsa a od roku 2010 prednáša na Stanfordovej univerzite.
— The Insider a TACC
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová