V londýnskom Science Museum predstavili poslednú knihu britského vedca Stephena Hawkinga Stručné odpovede na veľké otázky (Brief Answers to the Big Questions), ktorá v Británii vyšla pod hlavičkou vydavateľstva John Murray.
Hawking často dostával tie isté otázky a rozhodol sa preto napísať predmetnú knihu. Začal na nej pracovať vlani, avšak dokončiť ju už nestihol. Urobila tak jeho rodina a kolegovia, pričom využili materiál z jeho rozsiahleho archívu.
Today we were honoured to host the book launch of Stephen Hawking's last book, 'Brief Answers to the Big Questions'. Find out more over on the blog https://t.co/JhS60vyIdk pic.twitter.com/vpMCjpXEUh
— Science Museum (@sciencemuseum) 15. októbra 2018
Hawking, ktorý zasvätil celý život odhaľovaniu tajomstiev vesmíru, sa vo svojej poslednej knihe pokúša dať „najzrozumiteľnejšie a najautentickejšie“ odpovede na desať otázok: Existuje Boh? Ako sa to celé začalo? Čo je vo vnútri čiernej diery? Dokážeme predpovedať budúcnosť? Je možné cestovanie v čase? Dokážeme prežiť na Zemi? Existuje vo vesmíre inteligentný život? Mali by sme kolonizovať vesmír? Prekoná nás umelá inteligencia? Ako formujeme budúcnosť?
Na zázname, uvedenom počas prezentácie knihy, Hawking varuje, že veda a vzdelávanie sú „dnes vo väčšom ohrození než kedykoľvek predtým“.
Zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov a brexit spomenul zosnulý vedec ako súčasť „globálnej vzbury proti odborníkom“ a vyzval mladých ľudí, aby „vzhliadali ku hviezdam, odviazali svoju predstavivosť a snažili sa pochopiť, ako funguje vesmír“.
Stephena Hawkinga pochovali v júni vo Westminsterskom opátstve medzi hroby Charlesa Darwina a Isaaca Newtona.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list