Leningradský okresný súd v Kaliningrade zakázal knihu Katyň – Po stopách zločinu (Катынь – По следам преступления / Katyń – szlakiem zbrodni), ktorú v roku 2020 vydalo varšavské Centrum poľsko-ruského dialógu a porozumenia. Publikácia podľa ruských sudcov údajne rehabilituje nacizmus.
Kniha o Katynskom masakri bola do registra zakázaných informácií zapísaná 19. júla a internetovú stránka, z ktorej sa dala stiahnuť, dal súd zablokovať.
Калининградский суд запретил книгу о Катынском расстреле. Сайт, на котором ее можно скачать, суд постановил заблокировать https://t.co/AApHZZBAJw
— The Insider (@the_ins_ru) July 20, 2022
Masovú popravu poľských dôstojníkov, policajtov a kňazov spáchala začiatkom roka 1940 sovietska tajná služba a Červena armáda. Rozhodnutím vtedajšieho politbyra Ústredného výboru Všezväzovej komunistickej strany boľševikov popravili v Katynskom lese viac ako 22-tisíc poľských občanov, najmä z radov inteligencie. Masové hroby objavili nemeckí vojaci po napadnutí Sovietskeho zväzu.
Z iniciatívy Nemecka vznikla v marci 1943 Medzinárodná vyšetrovacia komisia Červeného kríža, ktorej členmi bol napríklad aj slovenský lekár a básnik Andrej Žarnov (vlastným menom František Šubík), český súdny lekár František Hájek či moravský spisovateľ a esperantista František Kožík za Protektorát Čechy a Morava. Komisia vtedy za vinníkov označila Sovietov. Tí po skončení druhej svetovej vojny zo zločinu obvinili nemecký Wehrmacht.
Sovietsky zväz svoju zodpovednosť priznal až v roku 1990, keď sa Michail Gorbačov vyjadril, že ide o najväčší zločin stalinizmu. Zodpovednosť za masaker neskôr nespochybnil ani ruský prezident Boris Jeľcin a taktiež ho potvrdila aj Generálna prokuratúra Ruskej federácie. Štátna duma v novembri 2010 vyhlásila, že vinu a priamu zodpovednosť za popravy nesie Josif Stalin a vtedajšie vedenie krajiny.
Ruskí sudcovia teraz poľskú knihu zakázali, pretože sa v nej podľa lingvistickej analýzy nachádzajú výroky „stotožňujúce“ akcie Sovietskeho zväzu s činmi nacistického Nemecka, a to je v súčasnom Rusku nezákonné.
Niekdajší ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev, ktorý v nedávnej minulosti o vraždení v Katyni verejne hovoril, dnes poľských vládnych predstaviteľov nazýva idiotmi a svojim západným susedom sa vyhráža jadrovými zbraňami.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová