Doteraz nepublikované denníkové poznámky anglického spisovateľa Douglasa Adamsa vyjdú vďaka podpore čitateľov. Vydanie 320-stranovej plnofarebnej knihy formátu A4 s názvom 42: the wildly improbable ideas of Douglas Adams umožnila zbierka na crowdfundingovej platforme Kickstarter.
Autor kultového Stopárovho sprievodcu galaxiou (Hitchhikers Guide to the Galaxy) po sebe zanechal 60 krabíc zápiskov, nápadov, výstrižkov, diskiet aj básní, ktoré odhaľujú Adamsove pocity z písania.
Douglas Adams je medzi svojimi čitateľmi známy ako veľký optimista. „Písanie môže byť skvelé. Pusťte sa do toho, nedajte sa odradiť. Prinesie vám to potešenie,“ píše na jednom mieste. „Dnes ma už len pomyslenie na písanie hrozne štve. Už dva dni som nič nenapísal a to ma hnevá ešte viac,“ posťažoval sa inokedy.
Jeho kultový Stopárov sprievodca galaxiou pôvodne vznikol v marci 1978 ako rozhlasový seriál pre stanicu BBC Radio 4. Rok po premiére vyšiel aj knižne a dočkal sa najrôznejších adaptácií v podobe ďalších knižných bestsellerov, televízneho seriálu, počítačovej hry aj niekoľkých divadelných hier.
Editorom knižnej podoby Adamsovych tvorivých poznámok je Kevin Jon Davies, ktorý ho poznal 20 rokov a spolupracoval s ním na mnohých projektoch. Titul vzniká v úzkej spolupráci so spisovateľovou rodinou a londýnske vydavateľstvo Unbound ju vydá v roku 2022.
„To, čo Douglas miloval viac ako dobrý nápad, bolo zdieľanie dobrého nápadu. Či už to bolo po prvý alebo stýkrát, na jeho úprimnej radosti to nič nezmenilo. Sme radi, že sme sa s týmto jeho potešením mohli s Unbound podeliť,“ uviedli pri príležitosti crowdfundingovej kampane spisovateľovi najbližší.
— The Bookseller, Unbound a Kickstarter
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová