Blu-ray vydanie slovenského filmu Slnko v sieti inšpirovaného poviedkami Alfonza Bednára uspelo na filmovom festivale Il Cinema Ritrovato v Bologni. Snímka Štefana Uhra z roku 1962, považovaná za prvé dielo Československej novej vlny uspela v kategórii DVD Awards ako najlepší samostatne uvedený film.
Blu-ray nosič s filmom Slnko v sieti vydal Slovenský filmový ústav minulý rok pri príležitosti 60. výročia vzniku tohto ikonického filmu.
Autor literárnej predlohy, prozaik Alfonz Bednár nastúpil do filmového štúdia na bratislavskej Kolibe ako dramaturg a scenárista len krátko pred nakrúcaním.
Slnko v sieti malo po uvedení do kín pozitívny ohlas nielen u časti kritiky, ale svojou novou veristickou poetikou si postupne získalo aj divácku priazeň. Film sa však nepozdával komunistickej cenzúre, ktorá ho vnímala ako protištátny, snažiaci sa očierniť vtedajší režim.
Lyrický príbeh emocionálneho dozrievania, nesmelej lásky sa vďaka modernistickej réžii Štefana Uhra a vizuálnemu stvárneniu Stanislava Szomolányiho zapíše do dejín slovenskej kinematografie ako prelomové dielo a zároveň aj ako bezprostredné svedectvo doby, v ktorej film vznikal.
Podľa filmu pomenovala Slovenská filmová a televízna akadémia aj výročné ocenenie, ktoré od roku 2004 udeľuje za najlepšie filmové diela a tvorivé počiny v oblasti domácej kinematografie.
Ocenenia DVD Awards o najlepšie DVD a blu-ray vydania klasických filmov starších ako tridsať rokov sa každoročne udeľujú počas Európskeho festivalu klasického filmu Il Cinema Ritrovato v talianskej Bologni.
Súčasťou oceneného disku sú aj dva dobové krátkometrážne filmy Poznačení tmou (1959) od Štefana Uhra a Rozhovor (1963) nakrútený Otakarom Krivánkom. Booklet obsahuje informácie zo zákulisia a štúdie dramaturgičky Zuzany Gindl-Tatárovej a filozofa Miroslava Marcelliho. Dopĺňajú ho fotosky Zuzany Mináčovej.
— Slovenský filmový ústav a Il Cinema Ritrovato
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová