Známy bestseller amerického whistleblowera Edwarda Snowdena Trvalý záznam (Permanent Record, 2019) vychádza v slovenčine. Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb, ktorý žije v ruskom exile, knihu vydal minulý rok v septembri a už počas prvých dní sa dostala na popredné priečky v rebríčkoch predajnosti.
Edward Snowden v knihe opisuje svoje detstvo, prvé skúsenosti s internetom a hekovaním a svoje začiatky v službách americkej vlády.
Do CIA vstúpil v období, ktoré boli poznamenané fatálnymi zlyhaniach spravodajských služieb. Tie napokon vyústili do tragických udalostí z 11.septembra 2001. Zaujímavé sú predovšetkým pasáže, kde dospel k záveru, že americké tajné služby zneužili ústavu a svoje odhalenia sa rozhodol zverejniť.
Do svojho posledného dňa si budem pamätať, ako som svojim kolegom vysvetľoval, že svojou prácou porušujeme prísahu, ktorú sme zložili, a na ich verbálne pokrčenie plecami: „A čo s tým chceš robiť?“ Tú otázku som neznášal, odrážala sa v nej rezignácia a porazenectvo, ale napriek tomu bola dostatočne k veci, aby som si ju musel zopakovať: „No schválne, čo?“
V knihe Snowden opisuje, ako sa presunul do Hong Kongu, kde presedel v hotelovej izbe 40 dní. Ako sa snažil potom uniknúť do Ekvádoru, cez Rusko, kde ho napokon „uväznili“ a on tam doteraz musí byť v exile. „Nič nie je náročnejšie, ako život s tajomstvom, o ktorom nesmiete hovoriť,“ dodáva whistleblower.
Snowdenov biografický titul vyšiel v septembri vo viac ako desiatke edícií vrátane poľského a maďarského prekladu. Jeho slovenské vydanie do e-shopov a na pulty kníhkupectiev prináša vydavateľstvo Ikar.
— Ikar a Addmedia News
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová