Jeden z najznámejších francúzskych spisovateľov Michel Houellebecq vydáva svoj ôsmy román. Filozofický thriller nazvaný Anéantir (Zničiť) sa odohráva sa počas prezidentských volieb roku 2027, keď sa končí druhé volebné obdobie úradujúcej hlavy štátu (Emmanuela Macrona). Informovala o tom agentúra AFP.
Očakávaný nový Houellebecqov titul o politike a moci má 736 strán a vychádza koncom týždňa v náklade 350-tisíc výtlačkov.
[Michel Houellebecq – J-7]"Anéantir", prochain roman de l'incontournable Michel Houellebecq, sera dans une édition reliée, à la couverture cartonnée, avec une tranchefile et un signet de couleur.
Rendez-vous en librairie le 7 janvier 2022!
➡https://t.co/23OUBO8VAK pic.twitter.com/oapGM8nKoq— Editions Flammarion (@Ed_Flammarion) December 30, 2021
Oproti spisovateľovým starším románom, typickým svojim nihilizmom, jeho súčasní hrdinovia túžia po láske a neopúšťa ich nadej. Houellebecq sa v románe zaoberá témami ako smrť, psychická integrita či zmysel života v ateistickom spoločenstve.
Francúzsko na konci tohto desaťročia Houellebecq popisuje v temných farbách. Krajina zápasí so spoločenskou nerovnosťou, nezamestnanosťou, postupným vyľudňovaním regiónov aj ekologickými problémami. „Priepasť medzi tými, čo sú pri moci a obyčajnými ľuďmi nadobudla bezprecedentne rozmery,“ komentuje autor spoločenskú atmosféru ústami rozprávača.
Ľavica, ktorá svojou pseudo-progresívnou politikou už takmer nikoho neoslovuje, prakticky zaniká a s problémami sa boria aj francúzski nacionalisti. Témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť, ostáva islam. „Zemmour je bastard. Dôležité však je, aby mal právo sa vyjadriť a brániť svoj pohľad na vec,“ zaznie v románe.
Hoci sa román Anéantir (2022) oficiálne na pultoch kníhkupectiev objaví až v piatok, už v polovici augusta unikla na internet jeho pirátska kópia. Spisovateľovo domovské vydavateľstvo Flammarion, ktoré už kvôli jeho nelegálnemu sťahovaniu podniklo právne kroky, napriek tomu očakáva rekordné predaje.
— Flammarion a Le Monde
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová