Vo veku 88 rokov zomrel vo Vysokých Tatrách slovenský dramatik, spisovateľ a autor rozhlasových a televíznych hier Ján Solovič, popredný predstaviteľ takzvaného socialistického realizmu. Na sociálnej sieti o tom informoval katolícky kňaz a novinár Karol Lovaš.
Počas normalizácie bol Ján Solovič tajomníkom a neskôr aj predsedom vtedajšieho Zväzu slovenských spisovateľov.
Rodák z Pliešoviec v okrese Zvolen vyštudoval divadelnú dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení a od roku 1957 pracoval v Československom rozhlase ako dramaturg a tiež ako umelecký šéf.
Ján Solovič debutoval v roku 1953 rozhlasovou hrou o Mikulášovi Kopernikovi Torunský génius. Je autorom veselohier U nás taká obyčaj (1960), Strašne ošemetná situácia (1968) a tragikomédie Žobrácke dobrodružstvo (1970), ktorú v roku 1975 pod názvom Plné vrecká peňazí do muzikálovej podoby spracovali Milan Lasica a Július Satinský. Známa je aj jeho generačná sága železničiarskej rodiny Občianska trilógia – súbor divadelných hier Meridián (1973), Strieborný jaguár (1974) a Zlatý dážď (1976).
Medzi najznámejšie diela zosnulého slovenského dramatika patrí aj vo svojej dobe divácky úspešný televízny seriál Straty a nálezy z roku 1975.
Od konca 70. rokov minulého storočia až do odchodu na dôchodok pôsobil na svojej bratislavskej alma mater ako pedagóg televíznej a filmovej dramaturgie.

