Francúzske vydavateľstvo Flammarion prinieslo na knižný trh nový román spisovateľa Michela Houellebecqa s názvom Serotonín (Sérotonine, 2019). Jeho hrdinom je poľnohospodársky inžinier, ktorý sa vracia na rodný vidiek zničený globalizáciou a únijnou poľnohospodárskou politikou.
Dedinčanov protagonista vníma už ako „prakticky mŕtvych“, no napriek tomu odhodlaných postaviť sa Bruselu. To aj urobia a začnú blokovať diaľnice, podobne ako to v uplynulých mesiacoch urobili členovia žltých viest, píše agentúra AFP.
Autorov siedmy román, ktorý prví recenzenti označujú za jeho „najtemnejšie a doteraz najsmutnejšie dielo“, však Michel Houellebecq dokončil dávno predtým, ako sa terajšia vlna protestov proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi začala.
On a lu #Sérotonine, le nouveau roman de Michel #Houellebecq https://t.co/8OxXVCmJEQ pic.twitter.com/T6Km4W8PrR
— CNEWS (@CNEWS) 4. januára 2019
Recenzentka Nelly Kaprielianová z Les Inrockuptibles označila Serotonín za „prózu súmraku, autorovu možno najponurejšiu“.
„Rozpráva ho typický houellebecqovský samotár, ktorého prenasleduje minulosť a nevydarené lásky. Pri živote ho udržiavajú len antidepresíva obsahujúce látku serotonín,“ vysvetľuje kritička názov románu. Agentúre AFP tiež povedala, že keby mala zaradiť Houellebecqove politické názory, označila by autora skôr za krajného ľavičiara než za priaznivca extrémnej pravice.
Časopis L’Obs (Le Nouvel Observateur) konštatoval, že je Houellebecqovou najlepšou knihou, „krásnym a nekonečne smutným dielom“. Kritik David Caviglioli sa v recenzii priznal, že sa pri jej čítaní aj rozplakal.
Šesťdesiatdvaročný francúzsky románopisec Houellebecq, držiteľ Goncourtovej ceny za prózu Mapa a územie (La carte et le territoire, 2010), je známym euroskeptikom. Pred časom v románe Podvolenie (Soumission, 2015) vykreslil Francúzsko ako krajinu, ktorá si v roku 2022 zvolí moslimského prezidenta a zavedie právo šaría.
Nový román Michela Houellebecqa Serotonín (Sérotonine, 2019) vyšiel v náklade 320-tisíc výtlačkov, jeho český preklad z vydavateľstva Odeon by sa mal na pulty kníhkupectiev dostať v letných mesiacoch.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová