Niekoľko slovenských kníhkupectiev má vo svojej ponuke protižidovskú knihu pre deti. Typický produkt antisemitskej nacistickej propagandy od nemeckého autora Ernsta Hiemera vyšiel pod českým názvom Jedovatá houba (Der Giftpilz, 1938) v kontroverznom vydavateľstve Guidemedia etc. v roku 2017.
Pôvodný titul vyšiel v roku 1938 vo Stürmer-Verlag nemeckého vydavateľa Juliusa Streichera, ktorého po druhej svetovej vojne v Norimberskom procese odsúdil medzinárodný vojnový tribunál na trest smrti a 16. októbra 1946 bol aj popravený.
Českem se šíří další nacistická škváry a internetové obchody jsou neschopné odlišit, co prodávat a čím se naopak podílejí na porušování zákona. Pevně doufám, že @PolicieCZ ví a bude urychleně konat. pic.twitter.com/DFbCJbajXn
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) February 12, 2020
Na predaj nacistickej detskej knihy v susednom Česku upozornil redaktor Českej televízie Jakub Szántó. „Pevne dúfam, že Polícia ČR vie a bude urýchlene konať,“ napísal vo svojom príspevku na Twitteri. Česká kníhkupecká sieť Megaknihy, ktorá knihy predáva aj na Slovensku, ju následne zo svojej ponuky stiahla.
Podľa popisu kniha napríklad deťom radí, ako sa „podľa odporného, sladkastého zápachu“ dá spoznať Žid a pokračuje, že „už na očiach mu človek ihneď vidí, že je to zlý človek a klamár“.
České vydavateľstvo Guidemedia etc. má vo svojom portfóliu viaceré tituly s nacistickou tematikou a do povedomia médií sa dostalo už v roku 2012 knižným vydaním prejavov Adolfa Hitlera.
Na Slovensku sa české vydanie antisemitskej detskej knihy Jedovatá houba (2017) predáva ďalej. Ponúka ju napríklad aj Vydavateľstvo Matice slovenskej v Martine. Spolu s ňou na stránke Vydavatel.sk predáva aj ďalšie tituly kontroverzného českého vydavateľstva.
Aktualizácia: Po medializácii prípadu martinské vydavateľstvo zo svojej ponuky antisemitskú detskú knihu odstránilo vo štvrtok 13. februára. Knihu z eshopov postupne vyraďujú aj ostatné kníhkupectvá.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová