Najväčšia americká kníhkupecka sieť Barnes & Noble stiahla svoj nový rad rasovo pestrých knižných obalov s hrdinami s tmavou pleťou. Urobila tak po vlne odporu zo strany spisovateľov. Tí tvrdia, že takáto zmena nerieši skutočné problémy rozmanitosti vo vydavateľskom priemysle.
Svoju novú Diverse Editions spoločnosť prezentovala pri príležitosti Mesiaca černošskej histórie (Black History Month) a o niekoľko dní na to ju odvolala.
This fake diversity nonsense (where they replace white characters with people of color) is disgusting. It is not sincere or a solution. NEW STORIES BY PEOPLE OF COLOR ABOUT PEOPLE OF COLOR is the solution.
WE get to tell OUR stories!
Stop USING us and GET OUT OF THE WAY! https://t.co/vtQYHQBfzj
— Nnedi Okorafor, PhD (@Nnedi) February 5, 2020
Na nový prebal čakalo 12 titulov pre mládež. Hrdinovia na obálkach mali byť kultúrne rozmanití. Frankenstein s hnedou kožou miesto zelenej či Romeo a Júlia s tmavšími odtieňmi pleti a čiernymi kučeravými vlasmi.
Mnohí autori však na edíciu zareagovali kriticky s tým, že samotná zmena farby pleti postáv je povrchným riešením a že vydavateľský sektor by mal pre prezentáciu autorov rôznych etník urobiť oveľa viac.
„Tento nezmysel falošnej diverzity je nechutný,“ napísala napríklad nigerijsko-americká fantasy autorka Nnedi Okoraforová. „Nie je to úprimné a ani to nič nerieši. Prestaňte nás využívať…,“ dodala.
„Chápeme všetkých, ktorí vyjadrili svoje výhrady voči projektu Diverse Editions, a preto sme sa ho rozhodli pozastaviť,“ uviedla pre britský The Guardian spoločnosť Barnes & Noble a dodala, že „kníhkupci, ktorí iniciatívu podporili, si jednoducho mysleli, že by to mohlo pomôcť“.
Nové obaly navrhovali umelci rôznych etník. Vhodné knihy vybrala umelá inteligencia zo 100 najslávnejších literárnych diel, v ktorých sa etnicita hlavných hrdinov nespomínala. Medzi nimi napríklad Alicu v krajine zázrakov (Alice’s Adventures in Wonderland, 1865), Čarodejníka z krajiny Oz (The Wonderful Wizard of Oz, 1900) či Romea a Júliu (Romeo and Juliet, 1595–1597).
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová