Seriálová adaptácia bestselleru novozélandskej autorky Heather Morrisovej Tetovač z Auschwitzu (The Tattooist of Auschwitz, 2018) bude mať premiéru 2. mája. Príbeh inšpirovaný osudmi slovensko-židovskej manželskej dvojice Laliho a Gity Sokolovovcov vzniká v koprodukcii spoločností Peacock, Sky Atlantic a Stan.
Niektoré zo scén pripravovaného šesťdielneho seriálu nakrúcal filmový štáb vedený izraelskou režisérkou Tali Shalom-Ezerovou aj na Slovensku.
First Look at Peacock's 'The Tattooist Of Auschwitz' (1/2): #TheTattooistOfAuschwitz #Peacock pic.twitter.com/scq4MxJVhu
— Entertainment News (@images_tv) January 17, 2024
Lali Sokolov sa narodil do židovskej rodiny v Krompachoch ako Ludwig Eisenberg. Svoj príbeh o tom, ako v koncentračnom tábore Osvienčim tetoval svojim spoluväzňom na ruky identifikačné čísla, tajil vyše 50 rokov.
Jedného dňa, keď tetoval číslo vystrašenému dievčaťu pochádzajúcemu z Vranova nad Topľou si zaumienil, že urobí všetko pre to, aby on a Gita (Gizela Furmanová) táborové peklo spoločne prežili. Po vojne potom našli svoj domov Austrálii.
Na sklonku svojho života vyrozprával Lali ich spoločný príbeh vtedy ešte neznámej scenáristke Heather Morrisovej a tá ho po dvanástich rokoch vydala ako svoj knižný debut. „Vytetoval som jej číslo na ľavú ruku a ona mi vytetovala svoje meno do srdca,“ povedal vtedy autorke bestsellerového románu.
Napriek tomu, že titul Tetovač z Auschwitzu sa pre údajne neautentické zobrazenie vyhladzovacieho tábora nevyhol ani ostrej kritike výskumného centra Pamätníka a múzea Auschwitz-Birkenau, jeho predaje po celom svete napokon presiahli počet 12 miliónov kópií.
V slovenskom preklade Petra Fridnera ho v roku 2018 vydal Ikar a nasledujúci rok vyšiel aj v druhom vydaní. Predalo sa z nich takmer 35-tisíc výtlačkov.
To či bude seriál Tetovač z Auschwitzu (2024) dostupný aj divákom streamovacích služieb na Slovensku nie je nateraz známe.
— Deadline a The Times of Israel
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová