Na knižný trh mieri príbeh slovenskej astrobiologičky Michaely Musilovej. Titul Žena z Marsu koncom novembra do kníhkupectiev prinesie žilinské vydavateľstvo Artis Omnis. Michaela Musilová pôsobí ako riaditeľka výskumnej stanice HI-SEAS, ktorá sa v spolupráci s NASA a Európskou vesmírnou agentúrou ESA zaoberá simulovanými misiami na Mars a Mesiac.
V knihe Žena z Marsu (2020), ktorú napísala publicistka Lucia Lackovičová, opisuje Musilová svoju cestu od malého dievčaťa, ktoré sníva o letoch do vesmíru, až po ženu, ktorá si tento sen plní.
Titul prináša nielen zaujímavé fakty zo života úspešnej slovenskej vedkyne, ale aj z Musilovej výskumu, ktorý sa zameriava na prácu s extrémofilmi (organizmami žijúcimi v extrémnom prostredí).
Žena z Marsu je zároveň knihou, ktorá ukazuje náročné podmienky žien vo vede a opisuje neľahké výzvy počas terénnych výskumov, pri ktorých niekedy išlo aj o život. Musilová v nej poodhalila aj časť svojho súkromia, nevyhla sa ani téme vyhorenia a opisuje proces, akým sa dostala na pokraj svojich síl. Ponúka však aj rady tým, ktorí sú na podobnej ceste ako vtedy ona.
„Sme presvedčení, že práve osobnosť, akou je Michaela, by mali slovenskí čitatelia spoznať bližšie, cez jej príklad pochopiť, ako vedecké výskumy ovplyvňujú životy celého ľudstva, a zároveň si uvedomiť, aká nesmierne dôležitá je veda pre každého z nás,“ povedala Andrea Harmanová z vydavateľstva Artis Omnis.
Viac ako 400-stranová kniha, doplnená fotografiami z celého sveta i vesmírnych misií, prístupným jazykom opisuje výskum a výsledky, ku ktorým Musilová počas vedeckej práce dospela.
Knižná podoba Michaelinho príbehu obsahuje aj vyjadrenia prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu, prodekanky pre vedu a výskum FEI STU Viery Stopjakovej, Richarda Marka zo spoločnosti Eset, zakladateľky Pixel Federation Lucie Šickovej, profesora Medzinárodnej vesmírnej univerzity Johna Connollyho či tajomníka Nadácie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edimburghu Johna Maya.
— Artis Omnis a Hawaii Space Exploration Analogue & Simulation
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová