Osemdesiatsedem rokov trvalo, kým sa príbeh afrického bojovníka a neskôr otroka Cudja Lewisa dočkal knižnej podoby. Americké vydavateľstvo HarperCollins prinieslo 8. mája 2018 na knižný trh oboch brehov Atlantiku knihu s názvom Barracoon, ktorú v roku 1931 napísala černošská novinárka, spisovateľka a antropologička Zora Neale Hurstonová.
V 30. rokoch minulého storočia nechcelo totiž žiadne americké vydavateľstvo vydať príbeh afrického bojovníka z Beninu, z ktorého sa stal americký otrok. Navyše, ak názov knihy je označením ohradeného miesta, na ktorom čakávali Afričania na odvoz do Ameriky, a je napísaný v dialekte, ktorým rozprával Cudjo Lewis.
Všetko sa to začalo v roku 1859 a podľa britského The Independent mohla za to stávka. Osadu mladého bojovníka Cudja Lewisa prepadli bojovníci dahomejského kráľa z dynastie, ktorá zbohatla práve vďaka obchodu s otrokmi. Cudjo Lewis sa ocitol v zajatí a o tri týždne putoval na loď Clotilda, ktorá ho odviezla do USA. Alabamčan Tim Meaher sa totiž stavil o stotisíc dolárov, že aj napriek zákazu dovozu otrokov z roku 1808 prepašuje ľudský kontingent cez Atlantik. Posiela do Afriky škuner Clotildu s kapitánom Billom Fosterom.
Tim Meaher stávku vyhral a Cudja Lewisa spolu s ďalšími 115 Afričanmi čakalo utrpenie otrokov. Kúpil ho brat Tima Meahera Jim, ktorý podľa slov Lewisa nerád videl, keď dozorcovia bili otrokov, ale úderom biču sa nevyhli ani jeho otroci.
Slobody sa Cudjo Lewis dočkal 12. apríla 1865, počas občianskej vojny, kedy mu vojaci Severu povedali, že je voľný a už nikdy nebude nikomu patriť.
Bývalý otrok Cujdo Lewis s pravnučkami
Ako slobodný človek sa Lewis spolu s ďalšími bývalými otrokmi pustil do budovania africkej komunity Africatown, dnes známej ako Plateau pri alabamskom meste Mobile. Niektorí potomkovia bývalých otrokov žijú v tejto oblasti dodnes.
Spisovateľka Zora Neale Hurstonová (Florida, 1935)
Začiatkom 30. rokov 20. storočia porozprával takmer 90-ročný Cudjo Lewis ako posledný žijúci bývalý otrok z lode Clotilda svoj príbeh Zore Neale Hurstonovej, ktorá jeho rozprávanie do knižnej podoby spracovala v roku 1931. Rukopis sa knižnej podoby dočkal až v roku 2018 vďaka vydavateľstvu HarperCollins.